Блінкен обговорив із Кулебою підсумки зустрічей у Європі щодо ситуації навколо України

Блінкен та Кулеба обговорили подальше зміцнення обороноздатності України
Фото: EPA (архів)
Держсекретар США Ентоні Блінкен 21 січня, після завершення своєї поїздки до Європи, обговорив телефоном із міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою нарощування Росією військової могутності біля кордону України. Про це повідомляють на сайті Держдепу.

"Держсекретар поінформував міністра Кулебу про свої зустрічі з офіційними особами союзників та Росії в Берліні і Женеві і наголосив, що будь-яке подальше вторгнення Росії зустрінуть швидкою, жорсткою та єдиною відповіддю з боку Сполучених Штатів і наших союзників", – ідеться в повідомленні.

Зазначено, що Блінкен також підтвердив непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України і наголосив, що жодних рішень щодо України без України не ухвалюватимуть.

Зі свого боку Кулеба у Twitter подякував Блінкену за роботу в координації.

"Обговорили подальше зміцнення обороноздатності України. Дипломатичний трек контактів із РФ продовжує працювати, і це гарні новини", – написав глава МЗС.

Контекст:

17 грудня на тлі нарощування військ на кордоні з Україною МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернулися до меж кордонів 1997 року (відтоді до Альянсу вступила низка країн, зокрема Польща).

10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не одержали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, та наголосив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.

21 січня Блінкен зустрівся в Женеві з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим, цій зустрічі передували візити глави Держдепу до Києва та Берліна. За її підсумками Блінкен заявив про готовність до жорсткої реакції на агресію Росії, зазначив, що США не обговорюватимуть із Росією принципу відкритих дверей НАТО і сфер впливу та пообіцяв, що США подадуть Росії свої пропозиції письмово.