Боррель закликав обмежити продаж палива з Індії, яке роблять із російської нафти
За його словами, "те, що Індія купує російську нафту, – це нормально… Але якщо вони використовують це, щоб бути центром перероблення російської нафти та продажу нам продуктів перероблення – ми маємо діяти".
Якщо дизельне паливо чи бензин надходять до Європи з Індії і їх виробляють із російської нафти, це є обходом санкцій, і держави-члени мають вжити заходів, переконаний Боррель. Він сказав в інтерв'ю, що санкції можуть спрямувати й на споживачів такого палива, заявивши про необхідність "дивитися, хто купує".
FT зазначає, що торік Індія стала найбільшим покупцем російської нафти, від якої західні країни відмовилися через санкції проти РФ за вторгнення в Україну. Доступ до дешевої сировини з РФ збільшив виробництво і прибуток індійських нафтопереробних заводів, що дало їм змогу різко наростити експорт до Європи та зайняти велику частку ринку.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія та ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, установивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни ввели цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 для дизельного палива і $45 для різних мастил.
Через обмеження ціни на сиру нафту Росія втрачає $172 млн щодня, писало Bloomberg із посиланням на звіт Гельсінського центру досліджень енергетики та чистого повітря (CREA). Після того як обмеження поширилися і на нафтопродукти, РФ втрачатиме ще більше – $280 млн на день.
У жовтні Bloomberg повідомило, що для обслуговування інтересів Москви створюють величезний "тіньовий флот" танкерів із невідомими власниками. Російський бізнесмен Євген Чичваркін, який живе у Великобританії, заявляв, що в "тіньовий флот" входить щонайменше 400 танкерів.