Данілов про захоплення літака Ryanair у Білорусі: Є всі ознаки операції спецслужб Росії

Літак Ryanair летів з Афін до Вільнюса
Фото: ЕРА

Захоплення літака Ryanair у Білорусі має ознаки операції спецслужб Росії. Таке припущення висловив секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов під час візиту в Литву, написала пресслужба РНБО у Facebook 1 червня.

Данілов брав участь у засіданні радників із питань національної безпеки і зовнішньої політики президентів Литви, Латвії, Естонії та Польщі. На зустрічі з головним радником президента Литви з питань національної безпеки Дарюсом Кулешюсом вони говорили про поточну безпекову ситуацію в регіоні.

"Події в Білорусі стали викликом не лише для Європи, але й для всього світу. [...] Захоплення літака Ryanair у Білорусі має всі ознаки операції російських спецслужб. Вони здійснюють постійні провокації, і якщо цього не помічати, вони будуть рухатися далі", – сказав секретар РНБО України.

Зміна поточної ситуації і "наскільки Україна буде сильною", залежить від спільних дій України та її стратегічних партнерів, додав Данілов.

"Ми – це форпост і захист усієї Європи", – підкреслив він.

Контекст:

Літак Ryanair, який летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту судна не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, було піднято винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали колишнього головного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він каже, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Кабінет Міністрів України вирішив припинити авіасполучення з Білоруссю з 26 травня. МЗС Білорусі надіслало Україні ноту протесту через це "обурливе рішення".

Уряд Литви заборонив із 25 травня всі польоти через територію Білорусі. Президенти Естонії, Латвії та Литви закликали ввести санкції проти влади Білорусі і закрити повітряний простір над цією країною. МЗС Литви рекомендувало громадянам країни покинути Білорусь. Ексглава відомства Лінас Лінкявічюс назвав Лукашенка "президентом ОМОН", а його вчинки – "божевільними".

Глави країн Євросоюзу 25 травня домовилися про розширення санкцій проти Білорусі через затримання Протасевича. Високий представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель повідомляв AFP 27 травня, що ЄС у відповідь на примусове приземлення літака Ryanair у Мінську може накласти санкції на основний експорт із Білорусі: калійні добрива і транзит російського газу через країну.