"Дорога з двостороннім рухом". У Кремлі заявили, що Путін і Байден розпочнуть перемовини про "систему гарантій"
Інформацію у західних ЗМІ про плани вторгнення Росії в Україну Пєсков назвав "цілеспрямованими зливами" і заявив про "агресивну ворожу риторику, яка йде з європейських столиць, із Вашингтона".
"Тут президент Путін має абсолютно чітко оформлену позицію. Він сказав про необхідність початку перемовин щодо системи гарантій. Гарантії, звичайно ж, не можуть бути односторонніми, це дорога з двостороннім рухом, зрозуміло. Але принаймні це конкретна ініціатива. Також ми чули заяву президента США про те, що він йде на цю відеоконференцію з конкретними пропозиціями щодо України. Мається на увазі, мабуть, щодо врегулювання української кризи", – сказав речник Путіна.
Він заявив, що президент РФ "із великою цікавістю вислухає ці пропозиції, і можна буде зрозуміти, наскільки вони здатні зняти напруженість". Водночас, на його думку, зняти напруженість можна лише застрахувавшись "від можливих задумів Києва вирішити проблему Донбасу силовим шляхом".
1 грудня Путін заявив, що хоче отримати від НАТО письмові гарантії, що Альянс не розширюватиметься на схід. Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг заявив тоді, що РФ не має права вето на вступ України до НАТО, а теза про сферу впливу Росії щодо суверенних держав є неприйнятною.
Про якісь гарантії з боку Росії в обмін на нерозширення НАТО досі публічно не йшлося. Пєсков на запитання про це також не відповів, заявивши, що Росія не знає, "наскільки наші партнери виявлять відповідну політичну волю та підуть на такі контакти".
Контекст:
Перемовини Байдена та Путіна заплановано на 7 грудня. Їх проведуть захищеною лінією відеозв'язку.
"Лідери обговорять низку тем у відносинах між США та Росією, зокрема стратегічну стабільність, кібернетичні та регіональні питання. Президент Байден підкреслить занепокоєння США військовою діяльністю Росії на кордоні з Україною та підтвердить підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України", – повідомляла прессекретар Білого дому Джен Псакі 5 грудня.
Як у Кремлі, так і в українському МЗС заявляли, що не чекають на "прориви" від цих перемовин.
3 грудня помічник Путіна Юрій Ушаков говорив, що порядок денний перемовин Байдена та президента РФ "очевидний": двосторонні відносини між РФ і США, запропонована Росією ідея провести саміт Ради безпеки ООН, ситуація в Афганістані, Лівії, Ірані та Сирії. Також Путін має намір обговорити з Байденом можливість укладання юридичних домовленостей, що відкидають подальший рух НАТО на схід.
Путін особисто зустрічався з Байденом із моменту його вступу на посаду президента США один раз – 16 липня 2021 року в Женеві (Швейцарія). Окрім того, Путін і Байден кілька разів говорили телефоном.
На думку секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексія Данілова, Путін, нагнітаючи ситуацію біля кордону України, має конкретну мету. "У Путіна велике бажання сісти за стіл переговорів з Байденом, бажано у цьому році, і домовитися про те, що він тут буде панувати. І зараз ця істерія, яка нагнітається: пересування взад-уперед усіх військ, тренування, які відбуваються, – це все в контексті того, що вони мають домовитися", – сказав Данілов.
Байден 3 грудня заявив, що готує заходи щодо стримування Путіна від агресії проти України. Новий пакет санкцій, який розробляють у США, передбачає від''єднання Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT, повідомив 6 грудня CNN із посиланням на власні джерела.