Франція відкликає свого посла і припиняє військову співпрацю з Нігером

Макрон відмовився визнати хунту законною владою в Нігері
Фото: EPA

Франція відкликає посла й має намір повністю припинити військову співпрацю з Нігером через військовий переворот. Про це заявив 24 вересня в ефірі французького телебачення президент Еммануель Макрон, повідомляють Reuters і Le Figaro.

Макрон заявив, що до кінця року з Нігеру буде виведено 1,5 тис. військовослужбовців, які перебували там у межах програми військової співпраці, оскільки Франція відмовляється "бути заручницею путчистів".

Президент наголосив, що вважає законним лідером Нігеру обраного президента Мохамеда Базума, який після путчу перебуває під вартою. Макрон уже поінформував його про своє рішення.

"На прохання Нігеру, Буркіна-Фасо й Малі ми були на їхній території для боротьби з тероризмом. Ці країни постраждали від державних переворотів. Сьогодні вдень я розмовляв із президентом Базумом, який зараз перебуває під вартою, тому що він проводив амбітні реформи... Франція вирішила відкликати свого посла і припинити нашу військову співпрацю з Нігером", – сказав Макрон.

Він відмовився визнати хунту законною владою в Нігері, але заявив, що Париж координуватиме виведення військ із лідерами перевороту – "консультуватиметься з путчистами, щоб усе було гаразд".

За оцінкою Reuters, вихід із Нігеру вдарить по контртерористичних операціях Франції у країнах Сахелю і знизить її вплив у регіоні. Журналісти вважають також, що це рішення може посилити стурбованість Заходу щодо розширення впливу Росії в Африці, оскільки найманці ПВК "Вагнер" уже присутні в сусідньому з Нігером Малі.

Контекст:

У Нігері 26 липня співробітники президентської гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума. Невдоволені члени елітної гвардії перекрили доступ до резиденції й офісів президента у столиці Ніамеї, а після зриву переговорів "відмовилися звільнити президента".

27 липня військові в ефірі національного телебачення Нігеру оголосили про державний переворот.

Від моменту здобуття незалежності колишньою французькою колонією 1960 року це вже п'ятий держпереворот у країні. Перший стався у квітні 1974 року проти президента Амані Діорі, а попередній – у лютому 2010 року, коли було повалено президента Мамаду Танджу. Також були численні спроби путчів.

Базум перебуває при владі з квітня 2021 року. Як зазначила "BBC News Україна", це перший демократично обраний президент країни. Телерадіокомпанія назвала його "великим союзником України в Африці". На сьогодні лише чотири держави Африки приєдналися до Кримської платформи, метою якої є повернення Криму під контроль України, і Нігер був однією з них.

Переворот у Нігері засудили США та Європейський союз. МЗС України теж рішуче засудило події в Нігері. "Категорично відкидаємо будь-які спроби насильницької, нелегітимної зміни конституційного ладу", – ідеться в заяві українського міністерства.