Очільник керівної у Грузії партії назвав "образливим" заклик Зеленського передати Україні Саакашвілі
Напередодні президент України Володимир Зеленський написав у Telegram, що "Росія руками грузинської влади вбиває громадянина України Михайла Саакашвілі".
"Ми неодноразово закликали офіційний Тбілісі зупинити це знущання й домовитися про повернення Саакашвілі до України. Наші партнери в координації з Україною також пропонували різні опції порятунку, – наголосив президент. – Укотре закликаю грузинську владу передати Україні громадянина України Михайла Саакашвілі для необхідного лікування й догляду… Жодна влада в Європі не має права страчувати людей, життя – це базова європейська цінність".
Зеленський зазначив, що доручив МЗС викликати посла Георгія Закарашвілі й запропонувати йому покинути Україну протягом 48 годин для проведення консультацій із Тбілісі.
Кобахідзе на пресконференції попросили прокоментувати рішення Зеленського.
"Щодо вчорашнього кроку президента України, пов'язаного з Михайлом Саакашвілі, я не хочу заглиблюватися в цю тему з однієї простої причини, що ця справа стосується президента країни, яка перебуває у стані війни. Але загалом така позиція влади для нас образлива", – відповів політик.
Кобахідзе зазначив, що, "як визнали самі наші опоненти", до відправлення Саакашвілі у Грузію нібито "причетні були конкретні високопосадовці української влади".
"Однак я не хочу заглиблюватися в цю тему. Наше бажання – залишатися навіть в односторонньому режимі дружби з владою України", – додав очільник "Грузинської мрії".
Закарашвілі 4 липня відвідав МЗС України, заявив пресцентр відомства.
"Було висловлено рішучий протест у зв'язку із суттєвим погіршенням стану ув'язненого в Грузії громадянина України Михайла Саакашвілі. Грузинському дипломату було наголошено, що таке ставлення до Михайла Саакашвілі є абсолютно неприйнятним. Грузинська влада має припинити знущання із громадянина України. У зв'язку із цим послу Закарашвілі було запропоновано повернутися до Тбілісі для проведення консультацій задля пошуку шляхів вирішення ситуації, що склалася", – ідеться в повідомленні МЗС.
Також українська сторона наголосила на готовності невідкладно обговорити питання перевезення Саакашвілі в Україну для лікування й догляду, додали в зовнішньополітичному відомстві.
Контекст:
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль у 2004–2013 роках. Невдовзі після того, як пішов із посади президента він покинув країну, жив і працював в Україні, набув українського громадянства. У Грузії проти Саакашвілі порушили кілька кримінальних справ, його підозрюють у зловживанні владою й переслідуванні політичних опонентів. Ще до повернення у Грузію його заочно засудили до шести років ув'язнення. Сам Саакашвілі кримінальні справи називає політично мотивованими.
1 жовтня 2021 року Саакашвілі повідомив, що повернувся до Грузії. Того самого дня політика затримали й заарештували. Прокуратура Грузії порушила проти нього ще одну кримінальну справу – за фактом незаконного перетину кордону.
За час перебування під вартою Саакашвілі кілька разів оголошував голодування. У травні 2022 року його перевели на обстеження до цивільної клініки "Вівамед" у Тбілісі, де він перебуває досі.
1 грудня було оприлюднено результати судово-медичної експертизи стану здоров'я Саакашвілі – вони свідчать, що політику необхідне лікування в багатопрофільній клініці у ЄС або США.
Лікарська комісія, яка відвідала Саакашвілі 2 квітня 2023 року, заявила про погіршення стану його здоров'я. Порівняно з попереднім візитом 19 лютого експрезидент схуд іще на 4 кг і важив приблизно 60 кг за зросту 1,95 м. Окрім того, медики констатували атрофію м'язів, обмеження рухової активності, різке падіння тиску зі 120/90 до 78/40 зі втратою рівноваги й координації під час спроби встати, а також значне зниження психічних функцій і депресію.
3 травня Саакашвілі повідомив, що знепритомнів і ледве уникнув смерті.
3 липня Саакашвілі дистанційно приєднався до судового засідання вперше за кілька місяців. Громадськість дуже стурбував його стан – політик помітно схуд і мав хворобливий вигляд.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що стан Саакашвілі викликає побоювання, що влада країни хоче довести його до смерті.