The Washington Post: Більшість учасників проросійської шпигунської мережі, яку викрили в Польщі, – біженці з України
Членів шпигунської мережі, про розкриття якої Польща повідомляла в березні, Головне управління розвідки країни-агресора Росії вербувало серед українських біженців. Про це з посиланням на польські спецслужби 18 серпня пише The Washington Post.
За її даними, у цій справі на сьогодні затримали 16 осіб, із них 12 – українці, троє білорусів, і один – громадянин РФ. Польська влада не визнавала, що більшість затриманих приїхали з України, намагаючись уникнути негативної реакції, на яку розраховувала Росія, ідеться у статті.
Як розповіли співрозмовники WP, більшість затриманих українців – зі східної частини країни. Але їхньою мотивацією, найімовірніше, були гроші, а не симпатії до окупантів. За даними слідства, ГУР розшукувало агентів у Telegram-каналах, де біженці шукають роботу та житло. Людям пропонували розклеювати листівки або афіші в публічних місцях за невелику оплату, і обіцянка швидкого заробітку цікавила тих, хто втік від війни.
Слідчий Агентства внутрішньої безпеки Польщі (ABW) розповів, що тим, хто відгукнувся, обіцяли заплатити від кількох доларів за нанесення графіті на вулицях Польщі до $12 за розміщення плаката. Незабаром ті, хто погодився на таку роботу, розуміли, що вона полягає у поширенні російської пропаганди. Листівки містили написи "Польща – це не Україна", "НАТО, забирайся додому" та "Не будь Байденом".
Це завдання було випробуванням перед складнішими завданнями: їм доручали проводити розвідку в польських морських портах, встановлювати камери вздовж залізниць і підкидати пристрої стеження у військові вантажі. У березні 2023 року їм дали завдання "пустити під укіс" поїзди, які перевозили військову допомогу союзників до України.
Операція базувалася на класичній структурі осередків, у кожному з них був лідер – довірена особа російських спецслужб. У разі провалу втрати для Москви були б обмеженими, оскільки в польських в'язницях опинилися б переважно українці, а не оперативники ГРУ, ідеться у статті.
Контекст:
Про викриття російської розвідувальної мережі, яка діяла в Польщі і планувала підірвати поїзди зі зброєю й гуманітарною допомогою для України, 19 липня повідомляла Gazeta Polska. У серії спецоперацій із березня до липня прокуратура та ABW затримали 15 осіб, це громадяни Білорусі, Росії й України. Їм загрожує до 10 років позбавлення волі.
У березні польські спецслужби затримали дев'ятьох осіб. За даними Rzeczpospolita, це були завербовані Росією білоруси та українці. Тоді польські правоохоронці виявили приховані камери на важливих маршрутах, які, зокрема, використовують для доправлення зброї в Україну. Окрім того, за даними спікера координатора спецслужб Польщі Станіслава Жарина, затримані вели "типово розвідувальну діяльність" і розповсюджували антипольську пропаганду.
У квітні затримали ще трьох людей. Слідчі вважають, що вони незаконно збирали інформацію про шляхи постачання військової допомоги Україні й готували диверсії.
30 червня за підозрою у шпигунстві польські правоохоронці затримали російського спортсмена. Польський генпрокурор Збігнєв Зебро зазначив, що це 14-й член російської шпигунської мережі. 10 липня ABW затримало ще одного учасника шпигунської мережі, яка працювала на російську розвідку. Він є громадянином України.
14 серпня міністр внутрішніх справ Польщі Маріуш Камінський повідомив, що ABW затримала ще двох людей, які розповсюджували російську пропаганду. За його даними, це шпигуни визнаної у світі злочинною організацією російської ПВК "Вагнер". Вони вели агітацію у Кракові й Варшаві.