Глава МОК заявив, що Путін використав Валієву й це "дуже, дуже важко витримати"
Президент Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах заявив, що президент країни-окупанта РФ Володимир Путін використав з політичною метою дискваліфіковану за застосування допінгу російську фігуристку Камілу Валієву. Про це 6 березня пише AP.
Бах зазначив, що "справді дуже, дуже важко витримати" вигляд Валієвої, сфотографованої з Путіним на спортивному заході в Росії два тижні тому.
За словами глави МОК, 17-річній Валієвій "довелося стояти поруч із президентом Путіним" на церемонії відкриття "Ігор майбутнього" в Казані (РФ) 21 лютого (а також, як свідчить фотозвіт пресслужби Кремля, сидіти поряд з Путіним у VIP-партері).
На думку Баха, ідеться в цьому разі не лише про "використання" Валієвої, а й про "демонстрацію неповаги до всіх світових антидопінгових правил".
Коментарі Баха пролунали наступного дня після того, як міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров звинуватив його у "зраді ідеалів олімпійського руху" через позицію МОК, котрий допустив росіян і білорусів до Олімпіади 2024 у статусі нейтральних спортсменів, а не представників своїх країн.
Бах, якого цитує AP, заперечив, заявивши, що спортивний арбітражний суд (CAS) відхиливши апеляцію Олімпійського комітету Росії на рішення МОК про зупинення членства, підтримав "справедливий і ретельно вивірений" підхід МОК до російських і білоруських спортсменів.
Слова Лаврова він назвав "цинічною інтерпретацією" й зауважив, що російський уряд, "очевидно, ігнорує той факт", що сам змусив МОК ухвалювати відповідні рішення, розв'язавши війну проти України й окупувавши частину її території.
Бах нагадав, що після цього було гурбо порушено й Олімпійську хартію, оскільки керівництво країни-окупанта зобов'язало Олімпійський комітет Росії також "анексувати" спортивні організації, які були під юрисдикцією НОК України на тимчасово окупованій території України.
Глава МОК, коментуючи випад Лаврова, назвав "показовим" те, що агресивність поширюється "від того самого уряду [РФ], який стояв за скандальними маніпуляціями з антидопінговою системою до, під час і навіть після" Олімпіади 2014 року в Сочі.
Контекст:
Заборонений препарат триметазидин виявили в допінг-пробі на той момент 15-річної Валієвої, узятій 25 грудня 2021 року. У зв'язку із цим Міжнародний олімпійський комітет (МОК), Всесвітнє антидопінгове агентство й Міжнародний союз ковзанярів зверталися до CAS з вимогою усунути росіянку від олімпійських змагань.
Спортивний суд ухвалив рішення 14 лютого 2022 року з урахуванням статусу Валієвої як "захищеної персони" (у зв'язку з її віком), який не допускає тимчасового усунення від змагань. Того самого дня МОК повідомив про допуск Валієвої до подальших олімпійських змагань.
25 січня 2024 року CAS дискваліфікував на чотири роки Валієву за порушення антидопінгових правил. Причиною для дискваліфікації фігуристки стало те, що в її допінг-пробі у 2022 році виявили заборонений препарат триметазидин. "Усі конкурсні результати Валієвої від 25 грудня 2021 року дискваліфіковано з усіма наслідками, що із цього випливають, включно з позбавленням будь-яких титулів, нагород, медалей, прибутку й призів", – ідеться в повідомленні пресслужби суду.
Валієву називали "російською сенсацією". Як повідомляла пресслужба Олімпіади, дівчина стала першою фігуристкою, яка виконала четверний стрибок на Олімпійських іграх. Валієва входила до складу збірної РФ, яка брала участь в Іграх під назвою "Олімпійський комітет Росії" через санкції, і виборола командне золото. Рішення щодо Олімпіади в Пекіні мають ухвалити Міжнародний олімпійський комітет і Міжнародний союз ковзанярів, зазначає "Настоящее время".
У російських ЗМІ ще 2022 року почали з'являтися чутки (їх, зокрема, цитував сайт ТСН) про те, що Валієва могла стати новою фавориткою Путіна, як свого часу гімнастка, олімпійська чемпіонка Аліна Кабаєва.