Голова Служби зовнішньої розвідки України назвав чотири завдання, які вирішує Росія у "глобальній війні" Путіна

Литвиненко проаналізував підготовку РФ до глобальної війни
Фото: szru.gov.ua

Завдання №1 для Кремля зараз – забезпечити внутрішню стабільність у Росії, мобілізувати населення й економіку, збільшити виробництво озброєння та військової техніки. Таку думку в колонці для "Інтерфакс-Україна", яку опублікували 22 листопада, висловив голова Служби зовнішньої розвідки України Олександр Литвиненко.

На думку голови СЗР, президент країни-окупанта РФ Володимир Путін і російська верхівка дотримуються думки, що Росія фактично веде глобальну війну зі США і Заходом загалом, а не просто вторглася в Україну.

Глава Кремля, наголошує Литвиненко, переконаний, що "повернути" Україну й решту "історичних руських земель" і відновити імперію можна лише в межах глобального перерозподілу світу. Такий перерозподіл, допускають у Росії, може тривати 10–15 років, його будуть супроводжувати конфлікти різного масштабу й інтенсивності, імовірно, з використанням ядерної зброї.

Із цього підходу випливає необхідність військової та політичної підготовки. Литвиненко вважає, що Кремль поставив перед собою чотири завдання, які зараз вирішує. Перше з них – забезпечити внутрішню стабільність у РФ, мобілізувати населення й економіку, збільшити виробництво озброєння та військової техніки.

Окрім того, Росія спробує найближчим часом сформувати альтернативну Заходу коаліцію держав, "коаліцію більшості". За інформацією СЗР, цей формат "Глобального Півдня плюс" має просувати альтернативні Заходу моделі (політичні, економічні, фінансові, гуманітарні, ціннісні тощо).

Для вирішення цього завдання, наголошує Литвиненко, Росія посилюватиме ядерний шантаж, спробує переконати західні еліти, що вони нібито "беззаперечно програють" і їм варто мирно відступити.

Головну роль тут, за прогнозом СЗР, відіграватиме посилення військової могутності Росії, Китаю та інших країн "коаліції більшості". А результат війни РФ проти України має глобальне значення і стане потужним імпульсом для зміни глобального балансу в той чи інший бік.

Зазначають, що, прагнучи створити міжнародну коаліцію, Путін заграє з мусульманами всередині Росії. Незважаючи на невдоволення багатьох росіян, Кремль дозволяє главі Чечні Рамзану Кадирову "публічну позасудову розправу над підозрюваним у нарузі над Кораном". Сталінські традиції антисемітизму, як стверджує голова СЗР, теж розглядають у Кремлі як інструмент у налагодженні відносин із пропалестинським табором.

Щодо майбутніх конфліктів, то зараз Москва вже почала заявляти про "утиски російськомовних у Балтії" і "право народів на самовизначення".

Литвиненко вважає, що після вислання російських дипломатів-шпигунів росіяни активно інфільтрують країни Європи, насамперед Південної, своєю агентурою, створюючи бізнес, неурядові організації тощо: "Є ознаки підготовки інфраструктури підривної діяльності під велику війну (підхід, апробований за часів СРСР)".

У СЗР вважають, що метою РФ у побудові нової "коаліції більшості" є "нормалізація Заходу" з перспективою подальшого вбудовування західних країн у свої регіони (Північна Америка, Європа, Східна Азія) і з перетворенням США "просто на ще одну провідну світову країну". На думку Кремля, "Захід – це потужна, проте відступаюча натура", пише Литвиненко. Із погляду РФ, зазначає він, протиборство "Росія – Захід" має фундаментальний, не лише геополітичний і геоекономічний, а й ціннісний характер.

Третє завдання – підготовка до майбутньої агресії проти інших країн: Молдови і країн Балтії (Литви, Латвії, Естонії), усієї західної частини колишнього СРСР. 

Четверте завдання – роздмухування конфліктів на Близькому Сході, в Африці й на Балканах. Зокрема, заявив Литвиненко, у Росії формують "експедиційний корпус", залучаючи не тільки залишки визнаної у світі злочинною організацією приватної військової компанії "Вагнер", а і розвідку, і спецслужби РФ.

Голова СЗР зазначає, що росіяни прагнуть скористатися послабленням в Африці позицій Заходу, насамперед Франції. Інтерес РФ на континенті – серед іншого, природні ресурси, тому Кремль спробує обмежити доступ європейців до урану, нафти й газу і позбутися альтернативних російським джерел постачання.

Контекст:

16 вересня 2023 року Forbes повідомив, що за день на війну проти України країна-агресор Росія витрачає приблизно $300 млн. За розрахунками Forbes на основі даних Генштабу ЗСУ, прямі військові видатки й вартість втраченої техніки РФ із 24 лютого 2022-го до 24 серпня 2023 року сягнули приблизно $167,3 млрд. Водночас до цієї оцінки не входять постійні видатки на оборону, пов'язані з воєнними діями, а також економічні збитки, яких зазнає Москва через агресію.

За даними Reuters, лише за перші шість місяців 2023 року Росія витратила на потреби оборони на 12% більше (600 млрд руб.), ніж було заплановано. На весь рік у бюджеті на оборону було закладено 4,98 трлн руб. ($54 млрд). Тому російський уряд змушений був подвоїти планові видатки федерального бюджету.

Російським ЗМІ у грудні 2022 року Кремль розіслав методичку зі вказівками, як потрібно висвітлювати підсумки року. Зокрема, пропагандистам рекомендували наголошувати, що Росія нібито воює не з Україною, а з НАТО, який характеризують як "найпотужнішу військову машину в історії людства". У розділі "Новий світоустрій" Росію називають "лідером країн", які "не визнають винятковості Заходу", і "лідером справедливого, демократичного й багатополярного світу". Стверджують, що Путін дає Європі "шанс схаменутися й повернути собі суб'єктність і майбутнє". Зараз європейські країни нібито є "васалами" й "периферією" США, і майбутнє в них є лише "в тісній співпраці з Росією", ішлося в методичці.