Юрій Швець: З іноземних лідерів Путін найчастіше телефонну розмову проводив із президентом Таджикистану. Чому? Наркотрафік. Але Рахмон плюнув на такий бізнес і тепер оголошує догану Путіну
Швець зазначив, що раніше президентів Росії й Таджикистану Володимира Путіна та Емомалі Рахмона, імовірно, пов'язували тісні стосунки, про що свідчить частота їхніх телефонних розмов (на сайті Кремля є згадки про сім телефонних розмов президентів і кілька зустрічей тільки цього року). Це, припустив експерт, може бути пов'язано з наркобізнесом.
"Ще до агресії я якось зайшов на сайт Кремля і Ради національної безпеки Російської Федерації й подивився, що Путін робить, згідно з офіційною статистикою. Виявилося, що з усіх іноземних лідерів найчастіше телефонну розмову він проводив саме з Рахмоном. Два-три рази на тиждень. Я був вражений. Не було навіть близько нікого іншого [такого лідера]. Навіть [Олександр] Лукашенко [який вважає себе президентом Білорусі] й близько не стояв. Телефонував регулярно туди. Знаєте чому? Наркотрафік", – сказав Швець.
Але стосунки між Путіним і Рахмоном змінилися, продовжив аналітик і згадав про заяву, яку президент Таджикистану зробив 14 жовтня. На саміті "Росія – Центральна Азія" в Астані (Казахстан) він звернувся до Путіна і закликав не ставитися до країн Центральної Азії "як до колишнього СРСР". "Так, ми малі народи, нас не 100 млн, не 200 млн... Але у нас є історія, культура. Ми хочемо, щоби нас поважали. Нічого більше не треба. Щоб поважали", – сказав Рахмон.
"Тепер Рахмон, плюнувши на такий бізнес, оголошує догану Путіну. Ви знаєте, що це означає? Яке це падіння для Путіна і яке це переформатування взагалі ролі Росії в навколишньому світі", – сказав Швець.
Юрій Швець: Путін – це лох, який потрапив у складну ситуацію. У мене враження, що Ердоган зараз намагається потрясти лоха. Читайте повне інтерв'ю
Контекст:
24 лютого Путін оголосив про вторгнення в Україну під виглядом "демілітаризації" та "денацифікації" України. Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
Експерти американського Інституту дослідження війни вважають, що в Росії зростають сумніви щодо здатності Путіна виконати обіцяні ним цілі в Україні, що може сильно підірвати його авторитет.
Швець переконаний, що не лише Таджикистан, а й Вірменія, Азербайджан, Казахстан уже не бачать у Росії сильного партнера і починають "відвалюватися". На його думку, велику роль у цьому процесі відіграє Туреччина, яка прагне стати регіональним лідером і розширити зону свого впливу. Аналітик переконаний, що стратегічна мета президента Туреччини Реджепа Ердоган – "зморщення так званої Російської імперії та розширення завдяки цьому Оттоманської імперії".
Таку думку висловлював і російський політолог Станіслав Бєлковський. Він вважає, що через невдачі російської армії в Україні почнуть розвалюватися такі структури, як Організація Договору про колективну безпеку (до неї, крім Росії, входять Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан). "Який сенс в ОДКБ? Усі думали, що є якась жахлива армія, яка за два тижні дійде до Берліна, а тут вона Авдіївку вісім місяців узяти не може", – сказав він в інтерв'ю "ГОРДОН".