Казахстанський бізнесмен Шураєв: Я не став би говорити, що Назарбаєв пішов з влади. За ним закріплений крутий літак, він з Ердоганом та Путіним зустрічається
"Відбулося деяке витіснення колишнього клану з верхів, але, знову ж таки, можу сказати, що на сьогодні, в принципі, урядом керує ставленик Назарбаєва [прем'єр-міністр Аліхан Смаїлов]. Більшість міністрів і тих, хто перебуває в "Акорді" (резиденція президента Казахстану. – "ГОРДОН"), – це теж люди, які зробили кар'єру за Назарбаєва. Тобто це люди, які прийшли унаслідок негативної 30-річної селекції, тож говорити, що Назарбаєв пішов чи ослаб, я б не став", – сказав Шураєв.
За його словами, у Казахстані з приходом на посаду президента Касим-Жомарта Токаєва "нічого не змінилося".
Казахстанський бізнесмен зазначив, що Назарбаєв, судячи з усього, перебуває в Казахстані і "активно рухається".
"За ним закріплений літак дуже крутий, один з найбільших у світі, [...] Назарбаєв їздить до Об'єднаних Еміратів, до Туреччини, з [президентом Туреччини Реджепом] Ердоганом зустрічається, нещодавно, перед петербурзьким форумом, знову був на прийомі у [президента Росії Володимира] Путіна. Тобто його слова [що він "простий пенсіонер"] ніяк не в'яжуться з тим способом життя, який він веде", – пояснив Шураєв.
Контекст:
Президентом Казахстану Назарбаєв був із грудня 1991 року до березня 2019 року.
Під час протестів у Казахстані в січні 2022 року однією з вимог мітингувальників був повний відхід Назарбаєва з влади. ЗМІ писали, що під час протестів політик із сім'єю покинув країну, проте 8 січня прессекретар заявив, що Назарбаєв перебуває в столиці Казахстану і надає підтримку Токаєву, який обійняв посаду президента після відставки Назарбаєва.
Акції, що почалися як локальні мітинги проти підвищення цін на скраплений газ, набули загальнонаціонального та політичного характеру. Незабаром протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями.
5 січня країні ввели режим режиму надзвичайного стану, того ж дня Організація Договору про колективну безпеку на прохання Токаєва ввела в Казахстан "миротворчі сили", пізніше війська вивели, режим НС зняли 19 січня. За офіційними даними, під час січневих заворушень загинули 227 осіб (з них 19 співробітників силових структур і військовослужбовці), понад тисячу поранено, повідомляло "Радіо Азаттик".
У січні Токаєв усунув Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану, а в лютому підписав закон, яким Назарбаєва позбавили усіх посад у Казахстані.
У нього ще залишався статус "єлбаси" – "батька нації", однак у червні в Казахстані провели конституційну реформу – Токаєв обіцяв політичні перетворення після протестів. Згідно з ухваленими поправками, Казахстан перетворюють на президентську республіку з переважними повноваженнями парламенту, а Назарбаєв позбавлений статусу "єлбаси".