Хусити знову вдарили по танкеру з російською нафтою. Bloomberg пише, що це наймасштабніший напад хуситів на нафтоналивне судно
Танкер Marlin Luanda компанії Trafigura 26 січня атакувала ракета в Аденській затоці після переходу через Червоне море, повідомила компанія. За даними Bloomberg, це була наймасштабніша атака єменських хуситів на нафтоналивне судно за всю історію.
У Trafigura зазначили, що внаслідок атаки виникла пожежа на правому борту танкера.
"Безпека екіпажу – наш головний пріоритет. Ми залишаємося на зв'язку із судном і уважно стежимо за ситуацією. Військові кораблі, які зараз у регіоні, готуються надати допомогу", – додали в компанії.
Bloomberg пише, що відповідальність за атаку на танкер узяли на себе єменські хусити. А представник Trafigura сказав журналістам, що судно перевозило нафту російського походження, придбану за ціною, нижчою за верхню межу, встановлену країнами "Великої сімки".
Журналісти вважають, що атака порушить нові питання про те, чи будуть нафтові танкери продовжувати транзит через Червоне море. Після спільних авіаударів США й Великобританії по хуситах на початку цього місяця танкерний рух у регіоні скоротився, але деякі судна й далі прямують через нього, зокрема ті, що перевозять нафту з Росії, для якої цей водний шлях стає дедалі важливішим після її вторгнення в Україну.
Інші основні експортери нафти, такі як Саудівська Аравія, заявили цього тижня, що планують і далі користуватися цим маршрутом.
Контекст:
19 листопада 2023 року хусити, які підтримують палестинське терористичне угруповання ХАМАС у його війні з Ізраїлем, пригрозили атакувати ізраїльські судна в Червоному морі та Баб-ель-Мандебській протоці, що з'єднує Червоне море з Аравійським, повідомляв телеканал Al Arabіya.
Після цього стало відомо про захоплення хуситами судна Galaxy Leader, яке ходить під прапором Багамських Островів і прямувало з Єгипту до Індії. Була інформація, що на судні є українці. The Guardian писала 17 грудня, що судно досі під контролем хуситів.
Були й інші напади на цивільні судна, їх обстрілювали й намагалися захопити.
31 грудня після спроби хуситів потрапити на борт контейнеровоза Maersk Hangzhou бойовий вертоліт США, за даними Пентагону, розстріляв три човни із чотирьох, коли хусити почали стріляти по повітряному судну. Незадовго до цього вони запускали по судну ракети, дві з яких збили американські кораблі, стверджує Центрком США. Хусити визнали загибель 10 своїх людей і пригрозили США "наслідками".
12 січня 2024 року США й Великобританія завдали серії авіаударів по військових базах хуситів у Ємені, повідомила низка ЗМІ. Офіційні заяви про атаку зробили президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Великобританії Ріші Сунак. Американський президент зазначив, що ці удари – пряма відповідь на безпрецедентні напади хуситів на міжнародні морські судна в Червоному морі.
12 січня хусити помилково атакували ракетою танкер із російською нафтою, про це Reuters повідомило з посиланням на Ambrey. На думку експертів компанії, судно помилково обрали як мішень на підставі застарілої загальнодоступної інформації, що пов'язує судно з Великобританією, хоча реальні дані змінилися п'ять місяців тому.
13 січня армія США завдала нових ударів по хуситах у Ємені, атакувавши їхню радарну установку з корабля ракетами Tomahawk.