Колишньому вагнерівцю Медведєву відмовили у притулку в Норвегії, однак він залишається в країні
Норвегія відмовилася надати притулок колишньому учаснику приватної військової компанії "Вагнер" Андрієві Медведєву, але він дістав дозвіл на тимчасове проживання в країні, який можна продовжувати. Про це 6 лютого повідомив адвокат бойовика Брінюльф Ріснес в інтерв'ю норвезькому ЗМІ Dagbladet.
Адвокат зазначив, що Медведєв дістав дозвіл на тимчасове проживання в Норвегії через загрозу безпеці, пов'язану з його поверненням у Росію.
Він пояснив, що цей дозвіл можна продовжувати на постійній основі, але він не дає права на отримання постійного дозволу на проживання чи громадянства, а також документ має деякі інші обмеження.
Як зазначає видання, у Норвегії статус біженця надають тим, хто виконує вимоги відповідної конвенції, а також тим, кому загрожує смертна кара, тортури чи інші види покарання після повернення на батьківщину. Однак є винятки, зокрема для осіб, винних у воєнних чи інших серйозних злочинах.
Адвокат бойовика каже, що коли Норвегія ухвалювала рішення, чи має Медведєв право на постійний дозвіл на проживання, то формальна роль "Вагнер" у війні була центральним питанням.
За словами Ріснеса, якби Медведєв був солдатом російської армії, то йому могли б надати притулок у Норвегії, хоча він брав участь у бойових діях в Україні. Але, оскільки "Вагнер" формально не входив до складу російських військ, норвезька влада вважає, що він не повинен мати захисту як біженець.
Захисник колишнього вагнерівця не погодився з рішенням Норвегії щодо свого підзахисного. За його словами, хоча "Вагнер" формально не була частиною російських військ під час служби Медведєва, проте діяла у складі російських збройних сил у війні проти України.
Ріснес переконаний, що його клієнт повинен мати повний захист як біженець, тому буде оскаржувати відмову.
Контекст:
Медведєв – командир страченого кувалдою найманця-вагнерівця Євгена Нужина.
Він покинув бойові позиції ПВК "Вагнер", яку визнано міжнародною злочинною організацією, одразу після закінчення чотиримісячного контракту, підписаного 6 липня 2022 року, ставши за ці місяці, як повідомила російська правозахисна організація Gulagu.net, очевидцем і свідком багатьох страт і позасудових розправ із боку служби безпеки засновника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина.
У січні 2023 року Медведєв утік до Норвегії й попросив політичного притулку.
Відтоді ексвагнерівець уже кілька разів потрапляв у поле зору поліції. 23 січня Медведєва затримали через "незгоду" щодо заходів, вжитих для гарантування його безпеки.
У ніч на 22 лютого росіянина затримали після п'яної бійки в барі в Осло.
У квітні Медведєва затримали у Швеції, куди він поїхав нібито по цигарки. Хоча як прохачеві притулку йому заборонено покидати Норвегію. У вересні його знову затримали, цього разу під час спроби повернутися в Росію.