Кредит замість допомоги і конфіскація активів РФ. Стали відомі деталі пропозиції Джонсона щодо підтримки України – The Wall Street Journal

Джонсон хоче внести зміни до надання допомоги Україні від США
Фото: EPA

ЗМІ стали відомі деякі подробиці про зміни, які спікер Палати представників США Майк Джонсон запропонує внести до законопроєкту про допомогу Україні. Про це пише The Wall Street Journal 7 квітня.

Джонсон обіцяв поставити питання щодо допомоги Україні на голосування в Палаті представників невдовзі після того, як Конгрес повернеться з великодніх канікул найближчими днями. Але те, який вигляд матиме законопроєкт і хто його підтримає, залишається невирішеним через розбіжності серед республіканців і демократів, пише видання.

Спікер висунув кілька політичних пропозицій: конвертувати частину допомоги Україні у кредит, конфіскувати заморожені російські активи для фінансування відновлення України і скасувати мораторій адміністрації президента США Джо Байдена на нові проєкти з експорту скрапленого природного газу. Але подробиць мало – деякі законодавці від Республіканської партії, які брали участь в обговоренні пакету, кажуть, що вони не бачили остаточного тексту законопроєкту.

Серед "інновацій", які Джонсон запропонував додати до пакету допомоги Україні від Палати представників, – закон про REPO, двопартійний закон, який дасть можливість використовувати мільярди доларів із заморожених резервів російського Центрального банку для оплати допомоги Україні, зазначають у статті.

Джонсон також розглядає можливість розділення допомоги Україні і допомоги Ізраїлю, щоб законодавці могли голосувати щодо кожного елементу окремо. Це могло б максимізувати кількість голосів демократів за Україну, на частку якої припадає приблизно $60 млрд із пакету, водночас даючи змогу деяким республіканцям проголосувати за допомогу Ізраїлю, навіть якщо вони не підтримують збільшення допомоги для України.

Опитування засвідчують, що дедалі більше виборців-республіканців вважають, що США роблять занадто багато для України. Водночас багато представників Республіканської партії виступають за те, щоб допомогу передали, і вони стають дедалі стурбованішими, оскільки в українців закінчуються боєприпаси й інша військова техніка, ідеться у статті.

Контекст:

20 жовтня 2023 року Байден подав запит до Конгресу на додаткове фінансування на суму приблизно $106 млрд. Воно, зокрема, передбачало допомогу Україні ($61,4 млрд, найбільший пакет) та Ізраїлю ($14,3 млрд), а також надання коштів на безпеку південного кордону США.

Проте розгляд документа заблокували представники Республіканської партії, які наполягають на посиленні заходів контролю за міграцією на кордоні США з Мексикою. Байден назвав політичним шантажем відмову республіканців підтримати законопроєкт, зазначивши, що "ставки надто високі, а наслідки надто значні".

Кілька місяців республіканці й демократи вели переговори щодо компромісного двопартійного законопроєкту. Саботувати угоду, зокрема, закликав республіканців експрезидент Дональд Трамп. Він вважає, що США потрібен окремий законопроєкт про кордони й імміграцію, який не можна прив'язувати до іноземної допомоги в жодному вигляді. Байден розкритикував Трампа, заявивши, що той погрожував республіканцям і намагався їх залякати.

Після провалу кількох варіантів угоди 13 лютого 2024 року Сенат США підтримав пакетний законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, Ізраїлю і Тайваню, але без угоди про міграційну реформу і безпеку кордону. Його має затвердити Палата представників.

Джонсон заявив 13 березня, що Палата представників США підготує свій законопроєкт про допомогу для України, який істотно відрізнятиметься від ухваленого Сенатом, написав The Hill. За словами сенаторів, які перебували на щорічній виїзній нараді республіканців верхньої палати Конгресу, Джонсон сказав їм, що проєкт Палати представників може пропонувати підтримку Україні у вигляді кредиту або лендлізу.

У Білому домі закликали Джонсона поставити на голосування законопроєкт про допомогу Україні на понад $60 млрд, за який Сенат уже проголосував у лютому.