МВС Казахстану уточнило кількість загиблих силовиків під час заворушень

Влада не оновлює даних про кількість загиблих учасників протестів
Фото: EPA
Під час протестів та їх придушення у Казахстані загинуло 16 правоохоронців, заявляє МВС країни. Про це з посиланням на повідомлення пресслужби пише низка місцевих ЗМІ, зокрема Orda.kz.

Раніше повідомляли про загибель 18 силовиків.

"Під час охорони громадського порядку та захисту конституційного ладу країни загинуло від рук злочинців 16 та дістало поранення понад 1,3 тис. співробітників поліції, військовослужбовців національної гвардії та міністерства оборони, а також спеціальних органів", – цитує повідомлення МВС Казахстану російське РБК.

Кількість загиблих та постраждалих серед учасників протестів невідома. Влада не оновлювала даних із 6 січня – тоді МВС Казахстану повідомляло, що серед протестувальників 26 загинули і 18 було поранено. За даними МОЗ Казахстану станом на 6 січня, внаслідок заворушень у країні постраждало понад 1 тис. осіб, приблизно 400 було госпіталізовано.

У протестувальників немає централізованого штабу, і точної інформації від них про загиблих та постраждалих ніхто не озвучував. Але громадські активісти впевнені, що жертв значно більше.

Зокрема, багато хто загинув під час сутичок та розстрілу табору мітингувальників на центральній площі Алмати 6 січня, розповів "Сибирь.Реалии" 64-річний активіст і правозахисник Мейрхан Абдуманапов.

"Як стемніло, на площі з'явилися бронетранспортери з кулеметами. Спочатку зі східного, потім із західного боку. Стріляти вони почали на ураження без попередження. Люди кинулися врозтіч, я побачив, що дехто впав. Я сам бачив на власні очі сімох людей. Когось поранили в руку, когось – у голову... З них двох ми змогли вивезти, поранених, а решту – ні. Двоє дівчат зовсім молодих і один хлопець, вони вже не подавали ознак життя... Під градом куль ми мусили покинути площу. Дорогою я побачив легкову машину. Там двоє молодих хлопців, один за кермом, другий поряд. Машина заведена, видно, вони намагалися машиною поїхати, але лобове і заднє скло розстріляні, а хлопці вже мертві, без ознак життя", – розповів він.

Абдуманапов підкреслив, що скільки всього людей загинуло лише на площі, протестувальники не знають.

Контекст:

Мітинги в Казахстані почалися 2 січня, коли сотні жителів Жанаозена, нафтового міста в Мангістауській області, вийшли до будівлі акімату із протестом проти підвищення цін на автомобільний газ. Надалі протести розпочалися і в інших містах, зокрема Уральську, Атирау, Актобе, Алмати, Нур-Султані.

4 січня протести переросли в заворушення та сутички мітингувальників із правоохоронцями. В Алмати протестувальники увірвалися в мерію, після чого там почалася пожежа. Повідомляли також про захоплення аеропорту у місті. Пізніше влада оголосила про його звільнення від протестувальників.

5 січня президент Казахстану Токаєв відправив уряд у відставку. Також він доручив антимонопольному органу ввести на 180 днів державне регулювання цін на скраплений газ, бензин і дизель та усунув колишнього президента Нурсултана Назарбаєва з посади голови Ради безпеки Казахстану. Попри це протести в країні тривають.

5 січня на всій території Казахстану ввели режим надзвичайного стану. У країні на тлі акцій протесту вимикали інтернет.

Увечері 5 січня Токаєв заявив про "терористичну загрозу" в Казахстані та попросив допомоги у країн Організації Договору про колективну безпеку, куди, окрім Казахстану, входять Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Росія та Таджикистан. Того самого дня на засіданні ради колективної безпеки ОДКБ було ухвалено рішення скерувати до Казахстану миротворчі сили. Вони вже "розпочали виконання завдань" у цій країні. Усього від ОДКБ до Казахстану скерують 2,5 тис. військових із країн – членів організації, заявив її генсек Станіслав Зась.