"Нафталіновий інструмент шантажу". В українській розвідці прокоментували заяву РФ про ядерну зброю
"Новини тут точно немає. Ані для української розвідки, ані для наших партнерів та союзників. Це не новина не лише з точки зору закритої інформації, а й у публічній площині. Нафталіновий інструмент ядерного шантажу", – сказав Юсов.
Він зазначив, що ще в січні українська розвідка попереджала про те, що Путін може використати територію Білорусі для ядерних провокацій.
"Сам [самопроголошений президент Білорусі Олександр] Лукашенко давав зрозуміти, що це є одним із можливих сценаріїв розвитку подій, і готувався до нього. Можемо відзначити зміни в конституції Білорусі про скасування без'ядерного статусу й публічну інформацію про взяття на озброєння оперативно-тактичного ракетного комплексу "Іскандер". Він також може нести ядерне озброєння", – зазначив представник ГУР.
На думку Юсова, Путін вдається до ядерного шантажу, зазнаючи поразки на полі бою в конвенційній війні.
"Це підняття ставок. Хоча і Сполучені Штати, і Європейський союз у даній ситуації чітко й однозначно реагують, що на цей шантаж вестися не планують", – сказав Юсов.
Контекст:
25 березня Путін заявив, що Лукашенко попросив його розгорнути у країні тактичну ядерну зброю. За словами Путіна, будівництво сховища на території Білорусі закінчать до 1 липня.
Приводом для такого кроку, за словами президента РФ, стала заява Великобританії про постачання Україні боєприпасів зі збідненим ураном. Після нього Путін заявив, що РФ "вимушена буде реагувати", якщо Великобританія доправить Україні такі снаряди.
США, коментуючи рішення Москви й Мінська, заявили, що стежать за ситуацією, але поки що не бачать жодних ознак того, що РФ планує застосувати ядерну зброю.
Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз може ввести нові санкції, якщо Росія розмістить ядерну зброю на території Білорусі.
У НАТО розкритикували Путіна за "небезпечну й безвідповідальну" ядерну риторику.
Україна ініціює позачергове скликання Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй через рішення Росії розмістити тактичну ядерну зброю в Білорусі.
27 березня представниця міністерства закордонних справ Китаю Мао Нін заявила, що необхідно уникнути війни між державами, які мають ядерну зброю. Вона закликала зосередитися на дипломатії й мирному врегулюванні "українського конфлікту", а також "спільно сприяти розрядженню ситуації".