НАТО має продемонструвати світу свій ядерний арсенал, щоб надіслати прямий сигнал противникам – Столтенберг

На думку Столтенберга, НАТО має нагадати противникам, що він є ядерним блоком
Фото: EPA

Країни – члени НАТО ведуть переговори про розгортання більшої кількості ядерної зброї на тлі зростання загрози з боку Росії та Китаю, заявив глава Північноатлантичного альянсу Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Telegraph, опублікованому 16 червня.

Генсек Альянсу заявив, що "не вдаватиметься в оперативні деталі" про те, скільки ядерних боєголовок має бути в робочому стані і які потрібно зберігати, але заявив, що учасники блоку "мають консультуватися щодо цих питань".

"Це саме те, що ми робимо", – сказав Столтенберг.

Він додав, що блок має продемонструвати світу свій ядерний арсенал, щоб надіслати прямий сигнал своїм противникам.

За словами генсека НАТО, між членами організації в режимі реального часу відбувалися консультації щодо вилучення ракет зі сховищ і переведення їх у режим очікування, оскільки він закликав використовувати прозорість як стримувальний чинник.

Столтенберг зазначив, що "мета НАТО – світ без ядерної зброї", але поки існує ядерна зброя, "ми залишимося ядерним Альянсом".

Він підкреслив, що світ, у якому Росія, Китай і Північна Корея мають ядерну зброю, а НАТО – ні, "є більш небезпечним світом".

Столтенберг попередив, що Китай, окрім того, інвестує значні кошти в сучасні озброєння, зокрема у свій ядерний арсенал, який, за його словами, зросте до 1 тис. боєголовок уже до 2030 року.

На його думку, це означає, що в недалекому майбутньому НАТО може зіткнутися із ситуацією, у якій Альянс раніше не був, коли в нього є два потенційні ядерні противники – КНР і РФ.

На переконання генсека Альянсу, усі країни – члени НАТО скоротили витрати на оборону, коли напруженість зменшилася після закінчення холодної війни. А тепер реальність така, що напруженість знову зростає і члени Альянсу мають збільшити видатки на оборону, резюмував Столтенберг.

The Telegraph зазначає, що кількість активних ядерних боєзарядів тримають у таємниці, але, за різними оцінками, Великобританія має приблизно 40 із 225 боєголовок, які можуть розгорнути в будь-який момент. У США таких зарядів орієнтовно 1700 із 3700 одиниць.

Франція, третя ядерна держава НАТО, не надає свого атомного арсеналу в розпорядження Альянсу через давнє рішення зберігати незалежність у питаннях власного стримування, уточнює видання.

Контекст:

За оцінками міністерства оборони США, в арсеналі РФ є до 2 тис. одиниць тактичної ядерної зброї, призначеної для застосування на полях битв із метою придушення звичайних сил, пише The New York Times.

У березні нелегітимний президент РФ Володимир Путін заявив, що з військово-технічного погляду РФ готова до ядерної війни, а її стратегічні сили "постійно в бойовій готовності". 5 червня Путін заявив, що Захід помиляється, вважаючи, що РФ ніколи не застосує ядерної зброї.

6 травня 2024 року Путін доручив Генеральному штабу РФ підготуватися до навчань із застосування нестратегічної ядерної зброї. Спікер Путіна Дмитро Пєсков пояснив, що приводом для навчань стали заяви європейських й американських політиків "про готовність і навіть намір" спрямувати війська в Україну. 21 травня РФ розпочала перший етап навчань із застосування нестратегічної ядерної зброї.

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в опублікованому 25 травня інтерв'ю The Guardian заявив, що в разі застосування Москвою ядерної зброї США знищать усі російські позиції в Україні. За його словами, Білий дім попередив про це владу РФ. "Якщо вони застосують ядерну зброю, навіть якщо вона нікого не вб'є, то [США] уразять усі їхні цілі [позиції] в Україні звичайною зброєю", – сказав Сікорський.