"Навіть якщо за це доведеться платити". Британський мільярдер Бренсон закликав світовий бізнес згуртуватися для протистояння Путіну
"Для лідерів бізнесу настав момент зібратися й відстояти суверенітет України. Навіть якщо за це доведеться платити, усі ми маємо чітко дати зрозуміти, що одностороння агресія завжди неприйнятна і світова бізнес-спільнота підтримає весь спектр санкцій проти будь-якої держави, яка намагається порушити суверенітет іншої", – ідеться в публікації.
Бренсон зазначив, що лідери бізнесу в усьому світі з великим занепокоєнням спостерігають за нарощуванням російських військ на кордоні України. На його думку, відносини України і РФ – "конфлікт, що тліє протягом багатьох років, з періодичними спалахами, такими як незаконна анексія Криму Росією 2014 року".
"Але ніколи протягом останніх років не було більшого ризику повномасштабної війни на європейській землі – війни, яка, як і багато інших до неї, не слугує справедливій чи законній меті. У цей момент будь-кому з нас складно приховати роздратування. Що у 2022 році, чорт забирай, робить одна країна, накопичуючи танки біля кордонів іншої?" – пише Бренсон.
Мільярдер зазначив, що вісім років тому, коли наміри президента РФ Володимира Путіна щодо України стали очевидними для решти світу, він разом із партнерами доклав зусиль для мобілізації російських та українських бізнес-лідерів для мирного врегулювання відносин.
"Жоден із наших російських контактів, які приватно виступали проти військової інтервенції Росії, не бажав піднімати свій голос публічно. Ми випустили ділову заяву, яку охоче підписали західні та українські бізнес-лідери, але нам не вдалося дістати жодного російського підпису, тому що їхній страх перед репресіями з боку режиму в Москві був занадто великим", – написав Бренсон.
За його словами, ті, з ким він спілкується, солідарні щодо того, що війна між Росією та Україною матиме руйнівні й жахливі наслідки: вона ще більше ізолює РФ від решти світу, зруйнує російську економіку, завдасть величезної шкоди та страждань мирному населенню – постраждають люди з обох боків кордону.
"Це не той конфлікт, у якому президент Путін може перемогти у довгостроковій перспективі. Хоча його, здається, мало хвилює, що світ думає про його геополітичні амбіції, його має дуже хвилювати майбутнє його власної країни. У якийсь момент прості росіяни зрозуміють, що вони заслуговують на краще, особливо якщо ситуація сягне точки, коли неминучий спротив українців, які захищають свої домівки, села та міста, поверне нав'язливу примару невдачі Радянського Союзу в Афганістані та її жертв – російських синів, братів і батьків", – підсумував бізнесмен.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Вони стверджують, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Також у РФ висунули вимогу повернути НАТО в межі кордонів 1997 року.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбувалися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що США і НАТО не надали їй жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг зазначив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна і 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
Президент України Володимир Зеленський 24 січня за підсумками засідання РНБО заявив, що в Україні все під контролем і причин для паніки немає.
Станом на 28 січня, за інформацією міністра оборони України Олексія Резнікова, у зоні 200 км від кордону країни зосереджено приблизно 112 тис. російських військових, з урахуванням флоту та авіації – приблизно 130 тис.