Нобелівську премію з економіки здобула американка за дослідження ролі жінок на ринку праці
Нобелівський комітет 9 жовтня оголосив лауреата премії в галузі економіки. Трансляцію вели на сторінці комітету в соцмережі X (Twitter).
Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію з економіки професорці Гарвардського університету (США) та співробітниці Національного бюро економічних досліджень Клаудії Голдін "за поглиблення розуміння результатів, які мають жінки на ринку праці".
У релізі Нобелівського комітету зазначають, що у своїх роботах вона вперше презентувала повний звіт про доходи жінок та їхню участь у ринку праці протягом століть. Її дослідження дає змогу виявити причини змін, а також основні джерела гендерного розриву, який є досі.
"Жінки значною мірою недопредставлені на світовому ринку праці, а коли вони працюють, то заробляють менше, ніж чоловіки. Клаудія Голдін вивчила архіви й зібрала понад 200 років даних щодо США, що дало їй можливість продемонструвати, як і чому змінювалися гендерні відмінності в доходах і рівні зайнятості із часом", – ідеться в релізі.
Дослідження Голдін продемонстрували, що, попри модернізацію, економічне зростання та збільшення частки зайнятих жінок у ХХ столітті, протягом тривалого періоду розрив у заробітках між жінками та чоловіками практично не скорочувався. На думку Голдін, частково це можна пояснити тим, що рішення про освіту, які впливають на кар'єрні можливості протягом усього життя, ухвалюють у відносно молодому віці. Якщо очікування молодих жінок формуються під впливом досвіду попередніх поколінь – наприклад, їхніх матерів, які не поверталися до роботи, доки не виросли діти, – то розвиток відбуватиметься повільно.
"Розуміння ролі жінок у праці є важливим для суспільства. Завдяки новаторському дослідженню Клаудії Голдін ми тепер знаємо набагато більше про те, які чинники лежать в основі цього явища і які бар'єри, можливо, доведеться долати в майбутньому", – сказав голова комітету з присудження премії в галузі економічних наук Якоб Свенссон.
Контекст:
Нобелівський тиждень стартував 2 жовтня, коли оголосили лауреатів 2023 року в галузі медицини. Нагороду здобули Каталін Каріко та Дрю Вайсман за дослідження в галузі технології синтезу мРНК, що дало змогу створити ефективні вакцини проти COVID-19.
3 жовтня П'єр Агостіні (Університет Огайо, США), Ференц Краус (Інститут Планка, Німеччина) та Енн Л'Юйє (Лундський університет, Швеція) здобули Нобелівську премію в галузі фізики "за експериментальні методи, що генерують аттосекундні імпульси світла для вивчення динаміки електронів у матерії".
5 жовтня премію в галузі літератури здобув норвезький письменник Юн Фоссе, 6 жовтня лауреатом премії миру стала іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді, яка сидить у в'язниці.