Папа римський закликав до обміну українськими і російськими полоненими у форматі "всіх на всіх"
31 березня під час великоднього послання папа римський Франциск закликав Росію й Україну до обміну всіх полонених. Текст звернення опублікував інформаційний портал Ватикану Vatican News.
"Закликаючи до пошани принципів міжнародного права, висловлюю побажання про загальний обмін усіма полоненими між Росією та Україною: всіх на всіх", – сказав папа римський.
Він закликав до миру в Україні й у секторі Гази, де Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) із жовтня 2023 року проводить воєнну операцію проти палестинського терористичного угруповання ХАМАС, згадав війну в Сирії, кризу в Лівані, кровопролиття на Гаїті, ситуацію в Африці, закликав до перемовин між Вірменією й Азербайджаном.
"Мої думки передусім линуть до жертв численних конфліктів, що тривають у світі, починаючи від війни в Ізраїлі та Палестині, а також в Україні. Нехай же воскреслий Христос відкриє дорогу миру для стражденного населення цих регіонів", – заявив Франциск.
Контекст:
На початку грудня 2023 року в інтерв'ю Associated Press президент України Володимир Зеленський заявляв, що Україна і РФ проводять непублічні обміни військовополоненими, зокрема "прямо на полі бою".
3 січня 2024 року відбувся найбільший із початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну обмін військовополоненими, звільнили 230 українців і українок. Додому повернули 130 представників ЗСУ (зокрема 14 тероборонців і 14 представників Військово-морських сил), 55 нацгвардійців, 38 прикордонників, одного поліцейського й шістьох цивільних – 225 чоловіків і п'ять жінок. 48 військових, яких повернули в Україну, вважали зниклими безвісти. У міноборони країни-агресора Росії стверджують, що їм повернули під час обміну 248 військових. Посередником були Об'єднані Арабські Емірати.
25 лютого уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що, за неофіційними даними, російські окупанти утримують приблизно 28 тис. цивільних українців. Омбудсмен зазначив, що з російського полону вдалося повернути 3135 українців, із них 147 – цивільні заручники.