Папа римський про війну РФ проти України: Сильніший той, хто має сміливість підняти "білий прапор". Коли бачите, що зазнали поразки, треба вести переговори

Слово "переговори" – сміливе слово, вважає Франциск
Фото: EPA

Папа римський Франциск заявив, говорячи про війну в Україні,  що сторона, яка програє, має знайти в собі мужність вести переговори. Про це понтифік сказав в інтерв'ю RSI, текстову версію якого опубліковано 9 березня.

Під час інтерв'ю журналіст заявив, що в Україні є дискусії між тими, хто закликає до "відваги капітуляції – "білого прапора", і тими, хто каже, що це "легітимізує [право] сильнішого". Він запитав Франциска про його думку щодо цього. 

"Це інтерпретація. Але я вважаю, що сильнішим буде той, хто дивиться на ситуацію, думає про людей, має сміливість підняти "білий прапор", щоб вести переговори, – відповів папа римський. – Слово "переговори" – сміливе слово. Коли ви бачите, що зазнали поразки, що справи йдуть не дуже добре, вам треба мати мужність вести переговори. Вам соромно, але скількома смертями це закінчиться?"

Водночас він не назвав прямо сторони, яка, на його думку, програє.

"Ведіть переговори вчасно, шукайте якусь країну, яка може бути посередником", – закликав понтифік.

Він згадав Туреччину серед таких країн.

"Не соромтеся вести переговори, поки не стало гірше", – наголосив папа римський.

Говорячи про війну в Україні, а також в Ізраїлі й секторі Гази, він додав, що переговори "ніколи не є капітуляцією, це сміливість не довести країну до самогубства".

Reuters написало, що це вперше, коли Франциск використав такі терміни, як "білий прапор" або "поразка", обговорюючи війну між РФ та Україною, хоча в минулому він неодноразово говорив про необхідність мирних переговорів.

Контекст:

Ватикан засуджує війну Росії проти України. Папа римський на тлі масового військового вторгнення РФ закликав 13 березня 2022 року припинити вбивства невинних людей в Україні, зосередитися на діалозі й відкрити гуманітарні коридори. Франциск неодноразово закликав зупинити вогонь.

Туреччина активно пропонує послуги посередника в переговорах між Україною та Росією і надає дипломатичну підтримку. Президент країни Реджеп Ердоган пропонував організувати зустріч президентів України і країни-агресора Росії, Володимира Зеленського й Володимира Путіна ще в листопаді 2021 року, до повномасштабного вторгнення російських військ в Україну.

30 вересня 2022 року Зеленський сказав, що Україна хоче досягти домовленості з РФ, але з нинішнім президентом країни-агресора Путіним це неможливо. "Він не знає, що таке гідність і чесність. Тому ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав Зеленський. У жовтні він ввів у дію рішення РНБО, у якому офіційно констатували "неможливість проведення переговорів із Путіним".

Україна в листопаді 2022 року презентувала свою формулу миру, яка містить 10 пунктів. Одним із головних її положень є виведення російських військ з усієї території України в межах міжнародно визнаних кордонів.

19 вересня 2023 року під час виступу на 78-й сесії Генасамблеї ООН у Нью-Йорку Ердоган зазначав, що Туреччина "активізує зусилля для припинення війни" завдяки дипломатії та діалогу на основі незалежності й територіальної цілісності України.

4 жовтня Зеленський заявив, що припинення війни суперечить бажанням Путіна.