Підрозділ ГРУ РФ влаштовував диверсії у ЄС із 2011 року, а зараз його члени працюють в адміністрації Путіна – ЗМІ
Підрозділ №29155 Головного розвідувального управління країни-агресора РФ (ГРУ, 2018 року перейменували на Головне управління Генштабу РФ), який очолює генерал Андрій Авер'янов і який став відомим після отруєння ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у британському Солсбері, влаштовував вибухи в Європі ще з 2011 року. Про це написало видання The Insider 20 жовтня.
За даними видання, Авер'янов очолив підрозділ у 2008 році, після чого завербував у нього кілька десятків молодих офіцерів ГРУ та спецпризначення. Група, яка виросла приблизно до 70 осіб, відповідала за диверсійні операції за кордоном, ідеться у статті. Видання пише про вибухи на складах боєприпасів у Болгарії у 2011-му, 2012-му та 2015 році, до яких могли бути причетними члени підрозділу.
Восени 2011 року стало відомо, що болгарська компанія EMCO купила 6 тис. артилерійських снарядів радянського зразка, які Словаччина списала 2009 року через перехід на стандарти НАТО. У ГРУ побоювалися, що компанія продасть ці снаряди Грузії, яка, на їхню думку, могла спробувати повернути анексовані у 2008 році території, ідеться в публікації. Закуплені снаряди зберігали на чеському складі неподалік Врбетіце, їх мали доправити в Болгарію в період із 4 жовтня до 4 листопада 2011 року. За даними The Insider, у цей період диверсійна група Авер'янова почала збиратися в районі складу. Співробітники підрозділу з документами на інші імена прибували групами.
Перша пара диверсантів прибула в аеропорт Братислави за півтори години їзди від Врбетіце 10 жовтня 2011 року і залишалася там до 20 жовтня, це були "Микола Кононіхін" (справжнє ім'я Микола Єжов) і "Сергій Рижиков" (Сергій Романов). 12 жовтня 2011 року в аеропорт Відня прибув сам Авер'янов із паспортом на ім'я Овер'янов, ідеться в публікації. Він пробув там шість днів і 18 жовтня вилетів із Відня до Москви. 21 жовтня до Братислави прибув полковник Олексій Капінос, який також був членом диверсійної групи №29155, ідеться у статті. Останніми приїхали Рустам Джамалов (справжнє ім'я Рустам Джафаров) і Руслан Боширов (Анатолій Чепіга), який пізніше разом з Олександром Мішкіним (Петровим) отруїв Скрипалів у Солсбері.
Видання пише, що тоді росіянам вдалося встановити дистанційно керовані вибухові пристрої в комплекті боєприпасів, призначених для доправлення в Болгарію. 12 листопада в болгарському селі, де зберігали доправлені боєприпаси, стався сильний вибух. Пожежі не давали змоги рятувальникам підійти до місця інциденту протягом 10 днів. За п'ять місяців у районі вибуху було виявлено вибуховий пристрій, який не розірвався.
5 червня 2012 року на складах неподалік міста Стралжа, на головній трасі між Софією та портом у Бургасі сталася пожежа, ідеться у статті. На складах зберігали боєприпаси, призначені для експорту у Грузію. Вибухи були настільки потужними, що сейсмічні лабораторії країни зареєстрували землетрус силою 1,5 бала за шкалою Ріхтера. Тоді загинуло троє працівників складу, ще 18 дістали серйозні поранення, понад 150 людей із сусідніх сіл довелося евакуювати. За даними журналістів, у цей час до Болгарії збирався приїхати один із членів групи Авер'янова Володимир Моїсеєв (Володимир Попов), ідеться у статті, проте він доїхав лише до Одеси, звідки вилетів у Москву.
Попов знову їздив у Болгарію в компанії трьох інших колег по підрозділу в березні 2015 року. За 10 днів після його від'їзду понад 2 тис. ракет і протитанкових гранат, призначених для експорту в Україну, вибухнули на складі в Іганово, неподалік Сопота, де розташований найбільший у країні виробник озброєнь.
За даними видання, зараз Авер'янов став довіреною особою президента країни-агресора РФ Володимира Путіна й заступником начальника ГРУ, який займається воєнними й гібридними операціями в Африці, Азії та на Близькому Сході. Багато інших представників №29155, які "засвітилися" й утратили можливість діяти за кордоном, стали представниками апарату Путіна в різних російських регіонах, пише The Insider.
Контекст:
28 лютого 2014 року внаслідок вибуху комплексу "Арсенал" у місті Казанлик, на схід від Софії, було частково зруйновано майстерню з виробництва пороху, унаслідок чого загинула одна людина. Три інші вибухи сталися протягом 2014 року в різних місцях на території Болгарії, де виготовляють зброю й боєприпаси. Найбільш смертоносний із них стався на заводі Міджур у селі Горішній Лом, унаслідок якого загинуло 15 людей, іще двоє поранено. Журналісти болгарського медіа "Свабодна Европа" заявили 2021 року, що під час вибухів на складах із боєприпасами в Болгарії перебували агенти секретного підрозділу Головного управління Генштабу РФ.
Наприкінці 2014 року на складах із боєприпасами в чеському селі Врбетіце сталося кілька вибухів, унаслідок яких загинуло двоє людей. Роботи з ліквідації наслідків вибухів тривали приблизно шість років і їх закінчили восени минулого року. Завдані збитки й витрати, необхідні для очищення територій біля складів, оцінюють приблизно в 1 млрд чеських крон (орієнтовно $47 млн).
У квітні 2021 року влада Чехії заявила про причетність до вибухів російської військової розвідки. Чеська поліція припускає, що, можливо, боєприпаси у Врбетіце вибухнули випадково – насправді спецслужби РФ хотіли підірвати їх у Болгарії.
Інформація про ймовірну причетність Росії до вибухів у Чехії стала причиною кризи у відносинах двох країн. Чехія вислала із країни 18 співробітників російського посольства, у відповідь Росія оголосила персонами нон грата 20 співробітників посольства Чехії.
31 липня 2022 року в Болгарії на складі на базі збройової компанії EMCO Еміліана Гебрева в місті Карнобат сталася пожежа, яка призвела до вибухів боєприпасів. За менш ніж рік, 25 червня 2023 року, там знову сталася потужна пожежа.