Після розслідування ЗМІ про невиліковну хворобу Кадирова у соцмережах з'явилося відео його тренування у спортзалі

Кадиров не коментує інформації про своє невиліковне, за даними "Новой газеты. Европа", захворювання, але одразу після розслідування почав публікувати більше відео
Фото: EPA

Глава Чечні Рамзан Кадиров одразу після появи в росЗМІ розслідування, у якому йшлося про його невиліковну хворобу – некроз підшлункової залози, виклав у соцмережі кадри своїх занять спортом. Відео з'явилося 22 квітня в акаунті Кадирова в російській соцмережі "ВКонтакте" (заблокована в Україні), його опублікувало також видання "Медуза".

"Насичений день завершився тренуваннями й позитивом. Фізичні навантаження не лише покращують тіло, а й настрій. Вечірні заняття – чудовий спосіб розслабитися і зарядитися енергією", – ідеться у підписі до відео.

Кадиров у кадрі розминається, кілька разів піднімає штангу, лежачи на підлозі, і робить вправи на тренажерах. Разом із ним тренується ще кілька чоловіків. З одним із них Кадиров поборовся, уклавши візаві на підлогу.

На кожному із тренажерів главу Чечні показують кілька секунд. Відео супроводжує пісня, яка закінчується словами: "Дай бог, родимый, вечность ты живи". Де й коли його знято, достеменно невідомо.

За даними розслідування "Новой газеты. Европа", опублікованого 22 квітня, у січні 2019 року главі Чечні поставили діагноз "некроз підшлункової залози", шансів на одужання в Кадирова немає, стверджує видання.

2022 року його здоров'я стало стрімко погіршуватися, а у вересні 2023-го Кадирова лікували в Москві і змушені були на якийсь час ввести у штучну кому.

Як стверджують журналісти, для зниження уваги до теми здоров'я Кадирова російська влада вирішила запустити піар-кампанію, яка, з одного боку, за допомогою скандалів відволікала б увагу від його хвороби й зовнішнього вигляду, а з іншого – мала продемонструвати, що глава Чечні активний і з ним усе гаразд.

Після виходу розслідування "Новой газеты. Европа" піар-активність глави Чечні одразу посилилася. Кадиров практично відразу виклав у Telegram відео тривалістю понад чотири хвилини з наради, присвяченої "найефективнішим шляхам протидії нацистській та західній загрозі", яку, як стверджує глава Чечні, він провів 22 квітня. РосЗМІ зауважили, що це була перша за п'ять днів публікація у соцмережах Кадирова.

Потім з'явилося відео зі спортзалу, а 23 квітня Кадиров опублікував відео, як стверджують, із наради уряду Чечні, яку він особисто провів, а наприкінці вручив нагороди.

"Новая газета. Европа" не пояснює, звідки одержала інформацію про захворювання Кадирова. Офіційного підтвердження їй немає, чеченська влада публікації не коментувала, глава Чечні своїх діагнозів не розголошував ні до, ні після появи розслідування.

Контекст:

Кадиров очолює Чечню із 2007 року, його кандидатуру за поданням президента РФ затверджував місцевий парламент. 2016 року відбулися прямі вибори глави республіки, Кадиров здобув понад 97% голосів. 2021 року, за даними ЦВК РФ, за Кадирова проголосувало 99,7% виборців.

Десятки родичів Рамзана Кадирова обіймають високі державні посади у Чечні. 2018 року "Русская служба BBC" підрахувала, що зі 158 високих чиновників у Чечні 30% були родичами глави Чечні, ще 23% – його односельці, ще 12% – його друзі і їхні родичі. Після цього були нові призначення.

Кадиров є прибічником політики президента РФ Володимира Путіна, зокрема розв'язаної Росією агресивної війни проти України. Глава Чечні неодноразово робив заяви на підтримку вторгнення РФ, оголошував про "взяття" окупантами тих чи інших українських населених пунктів.

2020 року Держдепартамент США заніс Кадирова до чорного списку і ввів проти нього та його сім'ї санкції за порушення прав людини, катування і позасудові вбивства за останні 10 років. 2022 року США ввели проти Кадирова нові санкції за його роль у вторгненні Росії в Україну. Також він перебуває під санкціями Австралії, Канади, ЄС, Японії, Швейцарії та Великобританії.

26 серпня 2022 року в СБУ повідомили, що Кадирова повідомили про підозру у скоєнні злочинів на території України.