Посли країн Балтії влаштували Польщі демарш через блокаду українського кордону
Посли країн Балтії у Варшаві висловили польській владі своє невдоволення тим, що польські перевізники блокують рух вантажного автотранспорту на польсько-українському кордоні, тим самим підриваючи здатність України продовжувати війну з Росією. Про це 5 грудня сказала прессекретарка МЗС Естонії Бріта Кікас у відповідь на запитання ERR.
"У Варшаві відбулася зустріч/демарш трьох послів країн Балтії у міністерстві інфраструктури Польщі", – сказала Кікас у відповідь на запитання щодо ставлення Естонії до блокади кордону.
У дипломатії демарш означає звернення одного уряду до іншого уряду з метою привернути увагу до чого-небудь, часто із пропозиціями вжити конкретних заходів.
"Ми поважаємо право водіїв вантажівок мітингувати. Але, на жаль, це призвело до складної ситуації, яка створює проблеми для інших перевізників і додаткові труднощі для української економіки. Зі свого боку, ми порушуємо це питання з Польщею і сподіваємося, що рішення знайдуть найближчим часом у співпраці між Польщею, Україною та Європейською комісією", – додала Кікас.
За її словами, Естонія продовжить свої зусилля щодо пошуку рішення з новим польським урядом.
"У міністра закордонних справ Маргуса Цахкни відбулася бесіда з колишнім міністром закордонних справ Польщі Йоганнесом Рау. Окрім того, найближчим часом планують візит нового міністра закордонних справ Польщі до Таллінна, де це питання обов'язково обговорюватимуть", – зазначила Кікас.
Представниця естонського МЗС підтвердила, що питання блокади українського кордону обговорювали й на зустрічі Цахкни з міністром закордонних справ Великобританії Девідом Кемероном у понеділок, 4 грудня.
Контекст:
З початку листопада польські перевізники блокують рух вантажівок у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні ("Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне"). Уранці 23 листопада польські перевізники почали блокаду четвертого пункту пропуску – "Шегині – Медика". Вони, зокрема, вимагають поновлення дозволів або квот для українського транспорту.
16 листопада в Єврокомісії заявили, що повернення до старої системи, скасованої "транспортним безвізом" із ЄС, юридично неможливе.
За час страйку на польському кордоні померло двоє українських водіїв. Посольство України у зв'язку із цим надіслало Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух.
1 грудня Україна з Польщею домовилися про низку заходів щодо полегшення пропускної спроможності українсько-польських КПП. Ідеться про відкриття пункту пропуску "Угринів – Долгобичув" для проїзду порожніх вантажівок, створення в системі "єЧерга" окремих пасів (теж для транспорту без вантажу) у пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ" і "Краковець – Корчова". Також домовилися про запуск пілотного проєкту з реєстрацією в "єЧерга" безпосередньо перед перетином кордону в пункті пропуску "Нижанковичі – Мальховіце" на один місяць.
Порожні великовагові вантажівки у КПП "Угринів – Долгобичув" почали пропускати 4 грудня.