Прем'єр Польщі заявив про зменшення напливу мігрантів до Білорусі

Дипломатичні переговори привели до зменшення напливу нових мігрантів до Білорусі, наголосив Моравецький

Фото: EPA
Унаслідок скоординованого дипломатичного наступу Польщі наплив нових мігрантів до Білорусі зменшився. Про це 23 листопада на спільній пресконференції глав урядів "Вишеградської групи" (Польща, Угорщина, Чехія та Словаччина) у Будапешті заявив польський прем'єр Матеуш Моравецький, пише PAP.

За його словами, переговори з прем'єром Іраку, головою автономного регіону в Курдистані, відповідними чиновниками у Туреччині та на Близькому Сході, а також співпраця з такими державами, як Узбекистан, привели до зменшення напливу нових мігрантів до Білорусі.

Це перший крок до розв'язання кризи, спровокованої Мінськом, наголосив Моравецький. Він підкреслив, що йдеться про політичну кризу, в якій людей у співпраці з режимом Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, використовують контрабандисти і мафія. Його мета – тиск на Євросоюз, додав прем'єр Польщі.

21 листопада на спільній пресконференції в Ризі з главою уряду Латвії Кріш'янісом Каріньшем Моравецький говорив, що мігранти, які перебувають у Білорусі, почали повертатися на батьківщину, але понад 11 тис., як і раніше, залишаються у країні.

Контекст:

Цього року у країнах Євросоюзу, що межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Лукашенка звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі запрошують через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.

У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.

Мігранти, які перебували на території Білорусі, робили низку спроб перейти кордон із Польщею, сталися сутички з постраждалими з боку польських силовиків.

Через міграційну кризу 15-го та 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела т.в.о. канцлера Німеччини Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів "загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі". За даними ЗМІ, Лукашенко зокрема просив Меркель зняти санкції ЄС проти Білорусі, а також визнати його президентом республіки. Окрім того, він запропонував ЄС створити гуманітарний коридор із Білорусі до ФРН для 2 тис. мігрантів. Німеччина відмовилася.

Заборони на доправлення мігрантів до Білорусі ввели в Іраку, Сирії, Туреччині, Узбекистані.