Прем'єр Молдови доручив підготувати до націоналізації "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої має "Газпром"

Речан доручив міністру юстиції підготувати законодавчі зміни, які дадуть змогу націоналізувати "Молдовагаз"
Фото: Dorin Recean / Facebook

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан 30 грудня доручив уряду країни розпочати підготовку до націоналізації газової компанії "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої (50%) належить російському монополісту "Газпрому". Про це написало Reuters.

28 грудня "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з нового року, посилаючись на заборгованість з оплати.

Того самого дня Речан зазначив, що Молдова "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним", пригрозивши "Газпрому" міжнародним арбітражем.

30 грудня на засіданні уряду Речан доручив міністру юстиції підготувати законодавчі зміни, які дадуть змогу провести націоналізацію компанії "Молдовагаз".

"Останніми днями ми бачимо, як політики звинувачують власну країну у проблемах, створених зовнішніми чинниками. Тоді як ми маємо згуртуватися й виявити солідарність, вони намагаються натиснути на уряд, щоб змусити громадян виплатити неіснуючий борг у розмірі понад $700 млн, – написав глава уряду у Facebook. – Зараз ми говоримо про патріотизм, про нашу країну, про гідність та віру. У зв'язку із цим я попросив міністра юстиції переглянути законодавство про націоналізацію, щоб ми могли повернути стратегічні активи, які відібрали силою й шантажем".

Контекст:

Росія постачає в Молдову приблизно 2 млрд м&³3; газу на рік, повідомило Reuters. Із грудня 2022 року весь природний газ обсягом 5,7 млн м&³3; на добу, який постачає ПАТ "Газпром", передавали АТ "Молдовагаз" у придністровський регіон Республіки Молдова.

Окрім "Газпрому", акції "Молдовагаз" належать уряду Молдови (35,6%), а також комітету з управління майном невизнаного Придністров'я (приблизно 13%), додало Reuters.

2006 року Росія й Молдова уклали контракт на постачання газу, який вони неодноразово продовжували. Востаннє – 2021 року на п'ять років. За новими умовами вартість газу переглядають на основі спеціальної формули, яка враховує динаміку цін на паливо на світовому ринку. Згідно з договором, як нагадало видання NewsMaker, АТ "Молдовагаз" зобов'язане до 20-го числа кожного місяця оплачувати постачання газу за попередній місяць і аванс – за поточний.

Окрім того, "Газпром" стверджує, що в Молдови накопичився перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його, а молдовська влада наполягала на тому, що готова визнати борг лише в разі його підтвердження незалежним аудитом, зазначило NewsMaker.

Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу до Молдови й у підсумку скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь отримуваний російський газ у Придністров'я – на потреби регіону і для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадало NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.