Президент Польщі заявив, що арешт Саакашвілі псує імідж Грузії – ЗМІ

Польща пам'ятає Саакашвілі як друга колишнього глави держави Леха Качинського, зазначив Дуда (на фото)
Фото: EPA
Арешт третього президента Грузії Михайла Саакашвілі "псує імідж країни". Про це 8 листопада під час розмови з нинішньою президенткою Грузії Саломе Зурабішвілі заявив глава Польської Республіки Анджей Дуда, повідомило Polskie Radio з посиланням на джерело у президентському палаці у Варшаві.

Водночас Дуда наголосив, що поважає грузинську судову систему.

Президент додав, що Польща пам'ятає Саакашвілі як друга колишнього глави держави Леха Качинського, який загинув в авіакатастрофі під Смоленськом у квітні 2010 року.

Дуда попросив Зурабішвілі вжити заходів, щоб довести його справу до мирного кінця, наголосив інформатор Polskie Radio.

Держсекретар канцелярії президента Польщі, керівник бюро з міжнародної політики Якуб Кумох повідомив у Twitter, що темами переговорів Дуди і Зурабішвілі були головування Польщі в ОБСЄ, ситуація на польсько-білоруському кордоні та двосторонні питання.

"Президент також запевнив у нашій беззастережній підтримці членство Грузії в НАТО та ЄС", – додав він.

Водночас Кумох відмовився коментувати Polskie Radio інформацію щодо переговорів про Саакашвілі.

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав пост президента Грузії два строки поспіль. Незабаром після відставки з поста президента він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того самого дня Саакашвілі затримали й заарештували, його помістили до пенітенціарної установи №12 у Руставі.

1 жовтня експрезидент Грузії оголосив голодування, воно триває 40-й день.

Стан Саакашвілі критичний, він може погіршитися найближчим часом, заявив 7 листопада після відвідин політика його лікар Ніколоз Кіпшидзе. Захист Саакашвілі та лікарі наполягали, що політика потрібно перевести до багатопрофільної цивільної клініки, адвокат Саакашвілі Ніка Гварамія не відкидав, що у тюремній лікарні можуть улаштувати бунт, унаслідок якого експрезидента "ліквідують".

8 листопада Саакашвілі вивезли з колонії у місті Руставі та перевезли до медичного закладу для обвинувачених і засуджених №18 (тюремна лікарня у Глданському районі Тбілісі). Третій президент Грузії повідомляв, що його доправили до Глданської тюремної лікарні обманом. За словами Саакашвілі, під час переведення в лікарню його витягли з машини, повалили на землю, кілька разів ударили по шиї і тягли за волосся, водночас він чинив опір.

Грузинська омбудсменка Ніно Ломджарія, яка зустрілася із Саакашвілі, підтвердила, що Саакашвілі відмовився від огляду лікаря щодо фізичних ушкоджень, які міг дістати під час переведення до тюремної лікарні, повідомило "Новости-Грузия".

У мін'юсті Грузії заявляли, що переведення Саакашвілі до тюремної лікарні було необхідним через його відмову від лікування.

МЗС України надіслало ноту в МЗС Грузії через переведення Саакашвілі.