Пропаганда РФ підозріло швидко повідомила про аварію Іл-76М, який нібито перевозив українських військовополонених – заступниця постпреда України при ООН

РФ відповідальна за безпеку українських військовополонених, зазначила Гайовишин
Скріншот: ukraineun.org

Російська пропаганда підозріло швидко повідомила про аварію під Бєлгородом 24 січня російського військово-транспортного літака Іл-76М, який нібито перевозив українських військовополонених. Про це 25 січня на засіданні Радбезу ООН, скликаного країною-агресором РФ, заявила заступниця постпреда України при ООН Христина Гайовишин, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

За словами Гайовишин, якщо цю інформацію буде підтверджено, то це буде першим випадком використання РФ живого щита в повітрі, щоб приховати перевезення ракет, які надалі окупанти застосовують проти українського населення.

Заступниця постпреда зазначила, що Україна наполягає на проведенні міжнародного розслідування для встановлення всіх обставин інциденту.

"Росія безпосередньо відповідальна за агресію проти України. Російська держава є найбільшим у світі організованим джерелом терору. РФ і її керівництво потрібно притягнути до відповідальності за всі прояви цього терору. Ніхто не загинув би з українців, якби [президент країни-агресора РФ Володимир] Путін не наказав розпочати війну", – підкреслила Гайовишин.

Вона розповіла, що влада України розслідує всі обставини падіння Іл-76М.

Під час виступу Гайовишин зазначила, що активізація обстрілів окупантами Харківської області безпосередньо пов'язана зі збільшенням кількості військово-транспортних літаків, зокрема Іл-76, які останнім часом прибувають до аеропорту Бєлгорода.

У зв'язку із цим ЗСУ й далі вживатимуть заходів зі знищення засобів доправлення, щоб ліквідувати терористичну загрозу, зокрема в напрямку Бєлгород – Харків, додала вона.

Гайовишин нагадала, що за законами ведення війни військово-транспортні літаки ЗС РФ "є легітимною військовою ціллю".

"24 січня мав відбутися обмін військовополоненими між Україною та РФ, проте цього не сталося. Українська сторона виконала свої зобов'язання – російських військовополонених своєчасно перевезли в узгоджене місце, вони в безпеці очікували обміну. Російська сторона мала гарантувати такий самий рівень безпеки українських військовополонених. Водночас українську сторону не поінформували про необхідність дотримання безпеки повітряного простору в районі Бєлгорода в зазначений період, як це неодноразово було зроблено в минулому", – повідомила Гайовишин.

Вона додала, що РФ не повідомила Україну про маршрут перевезення військовополонених.

"Це є усвідомленими діями Росії, щоб поставити під загрозу життя й безпеку військовополонених. Приземлення літака в 30-кілометровій зоні ставлять під загрозу весь процес. РФ відповідальна за безпеку військовополонених і має вживати всіх заходів, зокрема надавати інформацію про перевезення", – заявила Гайовишин.

За її словами, РФ із 2014 року використовувала цивільних як живий щит на території Криму і на Донбасі. Також російські військові прикривалися полоненими й відкривали вогонь через їхні спини, що є порушенням міжнародного гуманітарного права, зазначила заступниця постпреда України при ООН.

Контекст:

24 січня літак Іл-76М упав у Корочанському районі Бєлгородської області країни-агресора РФ. Російські пропагандистські ресурси заявили, що літак нібито перевозив українських військовополонених. Зокрема, таке твердження поширило ТАСС із посиланням на міноборони країни-агресора. Окупанти стверджували, що на його борту "перебували 65 полонених військовослужбовців ЗСУ, яких перевозили до Бєлгородської області для обміну, шестеро членів екіпажу літака і троє супроводжувачів".

Служба безпеки України 25 січня відкрила кримінальне провадження за фактом падіння російського літака Іл-76М у Бєлгородській області.

Представник ГУР МО Андрій Юсов розповів 25 січня, що раніше, 3 січня, під час останнього обміну РФ теж використала авіасполучення для передислокації українських військовополонених, але тоді Україну попередили і було прохання з боку РФ забезпечити режим тиші, чого й дотримувалася українська сторона. Але 24 січня "такої інформації ні в усному, ні в письмовому вигляді з боку держави-агресора не надходило", зазначив представник ГУР МО.

Юсов додав, що сам борт Іл-76М раніше помітили в аеропорту "Енгельс-2", який окупанти використовують для забезпечення боєкомплектом стратегічної авіації РФ, зокрема йдеться про ракети, які країна-агресор запускає з літаків по території України. "Це той літак, який постачав у Бєлгородську область ракети С-300 і С-400 для ударів по Харкову й області", – наголосив представник ГУР МО.

Станом на вечір 25 січня РФ не надала жодних доказів перебування українських військовополонених на борту Іл-76М, який упав, зазначили в ГУР МО.

Омбудсмен України Дмитро Лубінець повідомив, що у списку на обмін 24 січня, опублікованому російськими пропагандистами, є українські військовополонені, яких уже обміняли.