Рада врахувала зауваги Зеленського і повернула кримінальну відповідальність за брехню в деклараціях
Верховна Рада ухвалила законопроєкт №4651 із пропозиціями президента України Володимира Зеленського про повернення кримінальної відповідальності за умисне неподання декларації або занесення недостовірної інформації в неї. За документ проголосувало 315 нардепів, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Президент України повернув Раді ухвалений 3 червня закон зі своїми пропозиціями. Центр протидії корупції зауважував тоді, що Рада "каструвала систему електронного декларування".
"Президент пропонує статтю Кримінального кодексу України 366-3 скорегувати, передбачивши покарання у вигляді позбавлення волі строком не два роки, а на один, з огляду на дотримання пропорційності", – пояснив перед голосуванням міністр юстиції України Денис Малюська.
Він додав, що вето президента полягає в тому, щоб прибрати можливість не декларувати активи, оформлені на родичів, оскільки закон в ухваленій першій версії залишав можливість оформити майно на родичів і посилатися на те, що вони не подали інформацію про наявність такого майна.
Обидві пропозиції підтримав профільний комітет Верховної Ради України, додав Малюська.
Як уточнило Національне агентство із запобігання корупції, законопроєкт передбачає введення покарання у вигляді позбавлення волі строком на один рік за навмисне неподання декларації, а також введення покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до двох років за внесення недостовірної інформації в декларацію на суму понад 2000 прожиткових мінімумів (4,54 млн грн).
Контекст:
Конституційний Суд України 27 жовтня 2020 року скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
4 грудня Верховна Рада повернула кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації – депутати ухвалили законопроєкт №4460, який передбачає штраф і обмеження свободи, але не тюремне ув'язнення.
Голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександр Новіков говорив, що цей законопроєкт "не відповідає запиту українського суспільства". У НАЗК закликали президента ветувати закон, але Зеленський його підписав.
У січні 2021 року президент видав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про посилення відповідальності за недостовірне декларування і подав законопроєкт №4651, який передбачає відновлення тюремного покарання за брехню в декларації, до парламенту як невідкладний.
Венеціанська комісія у своєму висновку від 5 травня підтримала ініціативу Зеленського.