Російські боти перед самітом миру опублікували тисячі постів від імені Дженніфер Еністон і Скарлетт Йоганссон із фейковими цитатами про Україну – ЗМІ

На картинках у соцмережі зіркам приписують заклики перестати допомагати Україні та слова про "руйнування" Європи
Фото: depositphotos.com (ілюстративне)

Увечері в п'ятницю, 14 червня, в соцмережі Х (колишня Twitter) розпочали масовану кампанію з поширення картинок із фейковими цитатами знаменитостей про Європу, яка "руйнується", і закликами перестати допомагати Україні. Про це 15 червня повідомило російське опозиційне видання "Агентство" з посиланням на дані проєкту "Блокувальник ботів".

За даними представника проєкту, діяли пов'язані з російською владою боти мережі "Двойник" – "найбільшої з мереж дезінформації Кремля, яка працює на західну аудиторію". Спочатку боти опублікували 50 картинок з фейковими цитатами, після цього інші акаунти мережі протягом доби ретвітнули їх понад 120 тис. разів.

Картинки із цитатами боти публікували англійською, французькою, німецькою й польською мовами. Фейкові висловлювання приписували відомим людям, зокрема акторам Ештону Катчеру, Дженніфер Еністон, Скарлетт Йоганссон, Анджеліні Джолі, Алену Делону, режисеру Люку Бессону, співаку Елтону Джону, футболісту Ліонелю Мессі.

Значна частина фейкових цитат містить заклики відмовитися від підтримки України. Наприклад, "Дженніфер Еністон" на картинці заявляє: "Ми зубожіли, настав час забути про Україну". "України більше немає. Усі наші гроші викинули на вітер", – ідеться від імені "Ліонеля Мессі". "Усі країни почали думати про себе, і ЄС розвалюється", – ідеться в цитаті, яку приписали Скарлетт Йоганссон. "Європа збідніла. Політики стають божевільнішими. У Європарламенті чиновники-корупціонери", – стверджує фейкова Анджеліна Джолі. А фейковий Елтон Джон у своєму висловлюванні поєднує теми України і ЄС: "Ми втрапили в українську пастку. Зараз ЄС руйнується".

За останні пів року "Блокувальник ботів" зафіксував шість таких кампаній. Усі попередні кампанії з фейковими цитатами також було спрямовано на те, щоб припинити допомогу Україні.

"Агентство" звертає увагу, що нова кампанія почалася практично відразу після виборів до Європарламенту, на яких у низці країн досягли успіху партії, котрі пов'язують з російським режимом. Окрім того, її розпочали просто перед Глобальним самітом миру, який відбувся у Швейцарії 15–16 червня.

Контекст:

27 березня в Чехії оголосили, що вносять до санкційного списку ресурс Voice of Europe, котрий, за даними Праги, поширює російську пропаганду, а також пов'язаних із ним Медведчука й Марчевського, якого ЗМІ називають колишнім главою молодіжної організації ОПЗЖ і генеральним продюсером телеканала "112 Україна", що належить Медведчуку.

29 березня в Польщі заявили, що викрили шпигунську мережу Росії, яка намагалася вплинути на Європарламент. Пропаганду просували через Voice of Europe, зазначили польські спецслужби.

17 квітня видання The Washington Post повідомило, що міністерство закордонних справ РФ розробляє "наступальну інформаційну кампанію", щоб спробувати послабити своїх західних противників, включно зі США, і використати війну в Україні для створення нового глобального порядку.

17 травня Рада ЄС погодила повну заборону на трансляцію чотирьох російських пропагандистських медіа, які поширюють і підтримують російську пропаганду й агресивну війну Росії проти України.

28 травня Bloomberg написало, що месенджер Telegram став основним інструментом для поширення російської дезінформації.