Російські політтехнологи моніторять ситуацію у країнах Африки, де мають відбутися вибори
Російський підприємець Євген Пригожин фінансує моніторинг соціально-політичної ситуації та соціологічні опитування у країнах Африки, в яких невдовзі мають відбутися вибори, пише "Коммерсантъ".
Російські політтехнологи проводять моніторинг соціально-політичної ситуації та соціологічні опитування на Мадагаскарі, у ПАР, Кенії та кількох інших країнах Африки, в яких у найближчі два роки мають відбутися вибори. Про це повідомляє видання "Коммерсантъ" із посиланням на джерела.
За даними видання, фінансує цю роботу російський підприємець Євген Пригожин, якого ЗМІ називали "кухарем" президента РФ Володимира Путіна. Координатором "африканського проекту" є політтехнолог Ярослав Ігнатовський, зв'язатися з яким газеті не вдалося.
Джерела видання кажуть, що проект розраховано приблизно на два роки.
"Ситуація у країнах Африки нестабільна, вибори можуть призначити несподівано", – повідомив один зі співрозмовників.
У проект беруть тільки чоловіків зі знанням іноземної мови. Переважно це фахівці із Санкт-Петербурга. Давати коментарі ЗМІ та афішувати свою роботу учасникам проекту заборонено.
"Коммерсантъ" зазначає, що Пригожин раніше організовував моніторинг соціально-політичної ситуації в регіонах Північно-Західного федерального округу разом із повпредом президента Миколою Цукановим. У межах проекту проводили фокус-групи, моніторили соціальні мережі та ЗМІ. Співрозмовники газети говорили, що куратором роботи був Ігнатовський, хоча сам він це заперечував. Проект визнали вдалим.
"Після виборів його учасникам видали премії, було організовано святковий обід. Приблизно в тому самому дусі відбуваються дослідження в Африці", – розповіло джерело газети.
Старший науковий співробітник Центру африканських досліджень РАН Микола Щербаков припускає, що Пригожин хоче заробити на експорті політтехнологій, тому що в Росії цей ринок "згортається".
"Російські політтехнологи в Європі не дуже потрібні, а у країнах Африки може бути попит на їхні послуги, тарифи там досить високі", – пояснив він. Щербаков не відкинув, що політтехнологи намагаються допомогти прийти до влади в африканських країнах проросійським силам, однак зазначив, що будь-який російський ставленик "буде перш за все займатися справами своєї країни".
15 березня США розширили санкції проти Росії за втручання в американські вибори. Так званий кухар Путіна Пригожин і пов'язані з ним компанії "Агентство интернет-исследований", "Конкорд Менеджмент и Консалтинг" і "Конкорд Кейтеринг" також потрапили до списку.
16 лютого міністерство юстиції США висунуло обвинувачення у справі про втручання у президентські вибори 2016 року 13 громадянам Росії і трьом компаніям. Усіх їх згадано і в новому списку санкцій США. Усім обвинуваченим інкримінують змову з метою обману Сполучених Штатів. У зміні результату президентських виборів 2016 року їх не обвинувачують.
Російські ЗМІ писали, що ТОВ "Агентство интернет-исследований" займається прямою інтернет-пропагандою, його неофіційно називають "міністерством правди" або "фабрикою тролів". Офіційно засновником і генеральним директором організації є відставний полковник міліції Михайло Бистров, а фінансують її за лінією холдингу "Конкорд" Пригожина.