Сі Цзіньпін прибув до Парижа і заявив про готовність Китаю брати участь у пошуках "розумного шляху виходу" з війни в Україні

Сі Цзіньпіна в аеропорту Парижа зустрічав прем'єр Франції
Фото: ЕРА

5 травня до Парижа з офіційним візитом прибув глава Китайської народної республіки Сі Цзіньпін. Про це повідомляє державне китайське агентство "Синьхуа".

Главу КНР в аеропорту Парижа зустрічав прем'єр-міністр Франції Габріель Атталь.

Сі Цзіньпін пояснив, що візит присвячено 60-річчю встановлення дипломатичних відносин між Францією і Китаєм. Попередні два візити до Парижа глава КНР здійснив у 2014-му і 2019 році, "щоб разом із французьким народом відсвяткувати 50-річчя і 55-річчя встановлення дипвідносин".

У письмовій промові керівник Китаю анонсував, що "він поглиблено обміняється думками з президентом Франції Еммануелем Макроном щодо питань розвитку китайсько-французьких і китайсько-європейських відносин у нових умовах, а також щодо актуальних міжнародних і регіональних питань".

Le Figaro опублікувала 5 травня авторську статтю Сі Цзіньпіна, присвячену його візиту до Парижа. У ній лідер Китаю повідомив, що прибув до Франції, зокрема, щоб "зміцнювати контакти і взаємодію з Францією для підтримки миру і стабільності в усьому світі".

"Говорячи про українську кризу (у КНР війну РФ проти України офіційно називають "кризою". – "ГОРДОН"), китайський лідер зазначив, що "Китай сподівається на якнайшвидше повернення миру і стабільності до Європи. Китай готовий спільно з міжнародною спільнотою, зокрема з Францією, шукати розумного шляху виходу з кризи в Україні", – пише "Синьхуа".

За даними Le Monde, 6 травня Сі Цзіньпін зустрінеться з Макроном і главою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн. Після візиту до Франції глава КНР відвідає Сербію й Угорщину – "дві країни, які залишаються близькими до Москви".

Від Пекіна Париж хоче домогтися гарантій, що Китай як головний союзник президента країни-агресора Росії Володимира Путіна не стане явно підтримувати його війну проти України, а також використає важелі впливу на Москву, щоб "сприяти врегулюванню конфлікту" в Україні.

Контекст:

Китай із початку нападу РФ на Україну публічно демонструє нейтральну позицію і закликає до переговорів, але в ООН часто голосує так само, як Росія, і, за даними ЗМІ, може постачати їй військову техніку.

Протягом останніх місяців, за даними США, Китай посилив підтримку РФ, надає їй розвіддані, оптику для військової техніки, ракетне паливо, верстати для виробництва танків й інші товари. Президент США Джо Байден висловив стурбованість щодо цього Сі Цзіньпіну в розмові 2 квітня.

Держсекретар США Ентоні Блінкен у розмовах із союзниками висловлював занепокоєння характером співпраці Китаю і Росії, зокрема допомогою російському військово-промисловому комплексу, повідомили в Держдепі США 8 квітня.

Держсекретар США Ентоні Блінкен інформував європейських союзників про масштаби підтримки Росії Китаєм, які "викликають занепокоєння", і попросив їх вжити заходів проти китайських компаній, котрі працюють із Москвою, писали Bloomberg і Financial Times.

Україна докладає зусиль, щоб на Глобальному саміті миру у Швейцарії було представлено Китай, і запросила на нього Сі Цзіньпіна, розповіли в ОПУ. Чи погодився він на запрошення, поки не повідомляють. Після зустрічі з канцлером ФРН Олафом Шольцом Сі Цзіньпін заявив, що підтримує проведення мирної конференції щодо врегулювання "української кризи", але в ній мають узяти участь і Росія, і Україна.