"Скандинавське досьє". Туреччина висуває п'ять вимог для вступу Швеції та Фінляндії в НАТО – ЗМІ
Планують, що переговори відбудуться в Анкарі у понеділок, 23 травня. Турецьку сторону представлятиме заступник міністра закордонних справ Седат Онал. Туреччина підготувала "Скандинавське досьє" з вимогами до двох країн, яке складається з п'яти пунктів.
Анкара хоче:
- передання їй членів Робітничої партії Курдистану (РПК) та організації FETÖ, які в Туреччині вважають терористичними;
- визнання Швецією та Фінляндією курдського збройного формування в Сирії "Загони народної самооборони" терористичною організацією;
- припинення підтримки представників FETÖ;
- закриття структур, які, на думку Туреччини, "пов'язані з терористичними організаціями";
- надання Швецією та Фінляндією "не обіцянок, а відповідних гарантій".
Джерела газети заявили, що за цими п'ятьма пунктами Анкара не має наміру йти на поступки, але якщо вимоги буде виконано, країна може переглянути позицію щодо вступу Швеції та Фінляндії в Альянс.
Контекст:
Фінляндія та Швеція вирішили переглянути політику позаблоковості після відкритого вторгнення Росії в Україну 24 лютого. Генсек НАТО Йенс Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство в НАТО, Альянс здатний швидко прийняти їх.
Росія виступала проти і погрожувала розгорнути ядерну зброю біля цих країн. Однак після того як 14 травня президент Фінляндії Саулі Нійністьо сказав президенту РФ Володимирові Путіну, що найближчим часом Фінляндія має намір подати заявку на членство в НАТО через дії Росії, Путін заявив, що в Росії немає проблем з Фінляндією та Швецією, які мають намір вступити в НАТО. Він зазначив, що розширення військової інфраструктури на територію Фінляндії та Швеції "викличе реакцію у відповідь" із боку РФ.
18 травня Швеція та Фінляндія одночасно подали заявки на вступ у НАТО. За даними dpa, влада Туреччини заблокувала початок переговорів про інтеграцію цих країн до Альянсу.
Президент Туреччини Реждеп Ердоган заявляв 13 травня, що виступає проти інтеграції Швеції та Фінляндії в НАТО. Пізніше спікер Ердогана пояснив, що Туреччина "не зачиняє дверей НАТО для Швеції та Фінляндії, але хоче переговорів із країнами Північної Європи".
За інформацією Bloomberg, Туреччина висуває кілька вимог для схвалення вступу Швеції та Фінляндії в НАТО. Вони, зокрема, стосуються заборони Робітничої партії Курдистану, яку Туреччина та ще низка країн вважають терористичною організацією, а також експорту зброї та програми постачань літаків F-35.
Столтенберг 19 травня заявив, що Альянс розглядає "занепокоєння" Туреччини щодо заявки Швеції та Фінляндії на членство в НАТО і шукає шляхи вирішення цього питання.