Столтенберг із розумінням поставився до позиції Туреччини щодо бажання Швеції та Фінляндії стати членами НАТО

Столтенберг вирушив на переговори до Фінляндії та Швеції
Фото: ЕРА
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи у Фінляндії позицію Анкари щодо вступу в Альянс Фінляндії та Швеції, назвав Туреччину основним союзником НАТО. Столтенберга цитує 12 червня "Європейська правда".

деться про тероризм і експорт зброї. І ми маємо розуміти, що жоден інший член НАТО не постраждав від терористичних атак більше, ніж Туреччина… Тож коли такий ключовий союзник НАТО, як Туреччина, порушує питання на кшталт тероризму, звісно, ми маємо сісти за стіл переговорів і сприймати це серйозно", – сказав він.

Генсек НАТО наголосив, що саміт Альянсу, який має відбутися у Мадриді з 28-го до 30 червня, "ніколи не був дедлайном" для врегулювання суперечок Туреччини з Фінляндією та Швецією.

"У той же час я б хотів вирішити це питання якнайшвидше. І тому ми наполегливо працюємо з нашим союзником по НАТО Туреччиною, а також Фінляндією і Швецією, щоб вирішити питання, які порушила Туреччина", – пояснив журналістам Столтенберг.

"Європейська правда" зазначає, що генсек НАТО особисто вирушив на переговори до обох країн, які претендують на вступ в Альянс.

Контекст:

Фінляндія та Швеція вирішили переглянути політику позаблоковості після відкритого вторгнення Росії в Україну 24 лютого. Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що якщо Фінляндія та Швеція подадуть заявки на членство в НАТО, Альянс здатний швидко прийняти їх.

Росія виступала проти і погрожувала розгорнути ядерну зброю біля цих країн. Однак після того, як 14 травня президент Фінляндії Саулі Нійністьо сказав президенту РФ Володимирові Путіну, що найближчими днями Фінляндія має намір подати заявку на членство в НАТО через дії Росії, глава Кремля Володимир Путін заявив, що в Росії немає проблем із Фінляндією та Швецією, які мають намір вступити в НАТО. Він зазначив, що розширення військової інфраструктури на територію Фінляндії та Швеції "спричинить реакцію у відповідь" із боку РФ.

18 травня Швеція та Фінляндія одночасно подали заявки на вступ у НАТО.

Президент Туреччини Реждеп Ердоган заявив 13 травня, що виступає проти інтеграції Швеції та Фінляндії в НАТО. Пізніше спікер Ердогана пояснив, що Туреччина "не зачиняє дверей НАТО для Швеції та Фінляндії, але хоче переговорів із країнами Північної Європи".

16 травня Ердоган заявив, що Туреччина не схвалить заявки двох скандинавських країн, тому що вони "не мають чіткої та недвозначної позиції щодо терористичних організацій", якими в Анкарі вважають, зокрема, Робочу партію Курдистану (РПК). За інформацією Bloomberg, Туреччина висуває кілька вимог для схвалення вступу Швеції та Фінляндії в НАТО. Вони, зокрема, стосуються заборони РПК.

Ердоган 1 червня заявив, що Туреччині поки що не надходили конкретні пропозиції щодо розблокування вступу Фінляндії та Швеції в НАТО.