"Тричі говорив із Путіним". Лукашенко – про затримання вагнерівців у Білорусі

Лукашенко сказав, що "неодноразово" телефонував Путіну через вагнерівців
Фото: president.gov.by
Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, в інтерв'ю російському пропагандистові Володимиру Соловйову розповів, що передав ФСБ Росії інформацію щодо затримання вагнерівців у Білорусі 2020 року. Уривки з бесіди Лукашенка та Соловйова опублікував 4 лютого сайт Лукашенка.

"Щоб ви знали: коли ми затримали цих хлопців, повністю матеріали ФСБ передали, з [президентом РФ Володимиром] Путіним така жорстка була розмова. Тоді нам росіяни не сказали, що там кріт якийсь був. Це почали розслідувати. Я з Путіним тричі на цю тему говорив. Він каже: "Чекай, зараз ми розслідуємо, давайте разом із вами, і ми побачимо, звідки ноги ростуть". І це вже за тиждень або кілька днів з'ясували", – сказав Лукашенко.

Він зазначив, що був ображений на Росію, коли в Білорусі вважали, що до появи вагнерівців на території Білорусі причетна Москва.

"Дуже [ображений]", сказав Лукашенко. Він заявив, що вірив у причетність РФ до цього.

"Зняли слухавку, зателефонували Путіну відразу?" – запитав пропагандист.

"Не один раз", – відповів Лукашенко. Про те, як відреагував глава Кремля на дзвінок, він не став говорити.

Контекст:

Влада Білорусі 29 липня 2020 року повідомила про затримання 33 іноземців, які входять до складу приватної військової компанії "Вагнер". У Раді безпеки Білорусі заявляли, що стосовно затриманих відкрили кримінальну справу за статтею про підготовку терактів, пізніше повідомляли, що їх підозрюють у підготовці масових заворушень.

Офіс генпрокурора України 12 серпня звернувся до Генпрокуратури Білорусі із запитами про видання 28 вагнерівців (із них дев'ятеро – громадяни України), які брали активну участь у війні на Донбасі у складі "ЛНР" і "ДНР", проте влада Білорусі видала затриманих вагнерівців Росії. Президент України Володимир Зеленський вважав це за недружній крок із боку Білорусі.

17 листопада група Bellingcat опублікувала спільне з російським виданням The Insider розслідування про затримання 33 бійців російської приватної військової компанії "Вагнер" у Білорусі 29 липня 2020 року. Розслідувачі з'ясували, що насправді прибуття бойовиків до Білорусі було частиною проваленої спецоперації, яку проводили Головне управління розвідки Міноборони України та департамент контррозвідки Служби безпеки України. Метою операції було затримання вагнерівців, багато з яких брали участь у бойових діях на Донбасі на боці проросійських бойовиків. Для цього група співробітників українських спецслужб завербувала найманців ПВК "Вагнер" нібито для роботи у Венесуелі.

Через пандемію та обмеження на перельоти було ухвалено рішення вивезти найманців із Росії до Мінська, а звідти доправити до Стамбула літаком. Одним з елементів операції мало стати примусове приземлення в Україні. Фінал операції було заплановано на 25 липня, але в останній момент його перенесли на п'ять днів – і план провалився.

Ексначальник ГУР Міноборони Василь Бурба розповів Bellingcat, що президент України Володимир Зеленський знав про спецоперацію із затримання найманців ПВК "Вагнер" та схвалив її проведення, а глава Офісу президента Андрій Єрмак попросив відкласти спецоперацію на кілька днів, щоб набула чинності угода про перемир'я на Донбасі. Бурба пізніше заявив, що Єрмак нібито говорив йому, що вказівка перенести операцію надійшла від президента. Бурба вважає, що її переносити було не можна, і це одна з причин провалу операції.

Ексглава ГУР також повідомив, що співробітників відомства, які працювали над операцією щодо вагнерівців, звільнили з лав Збройних сил України та забрали у них документи прикриття, а його самого відправили у відставку, коли він склав список осіб, які знали про спецоперацію.

26 листопада на пресмарафоні Зеленський заявив, що не передавав вказівки відкласти операцію із затримання бойовиків ПВК "Вагнер", оскільки всі його розпорядження, пов'язані з операцією, були письмовими. Він наголосив, що Єрмак узагалі не міг давати главі військової розвідки будь-які розпорядження, пов'язані з операцією.

Зеленський також сказав, що приземлення літака Turkish Airlines в Україні під час запланованої спецоперації могло призвести до того, що постраждали б інші пасажири літака. Він сказав, що не вважає цю операцію українською. Зеленський назвав Бурбу "авантюристом та аферистом" і заявив, що Бурба хотів втягнути Україну у "величезний скандал" із президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.