ЦВК Білорусі оголосила результати "референдуму" щодо поправок до конституції

За даними "Радыё Свабода", виборчі комісії на білоруському "референдумі" складалися з представників державних організацій, а сам "референдум" провели без авторитетних іноземних спостерігачів та незалежних білоруських спостерігачів
Фото: ua.depositphotos.com

У Білорусі провели "референдум" на підтримку змін до конституції, його результати 28 лютого опублікував у Telegram Центрвиборчком країни.

"За попередніми даними, участь у референдумі взяла 5 359 471 особа, або 78,63% громадян від загальної кількості учасників", – ідеться у повідомленні.

ЦВК повідомляє, що за внесення змін та доповнень до конституції Білорусі проголосувало 4 440 813 осіб, або 65,16% від загальної кількості учасників. Проти – 686 165 людей, або 10,07%.

Якщо порахувати результати голосування від кількості тих, хто брав участь у голосуванні, то виходить, що 82,85% з них проголосували за, проти – 12,8%, недійсні бюлетені – 4,35%, пише "Радые Свабода".

За даними радіостанції, виборчі комісії на білоруському "референдумі" складалися з представників державних організацій, а сам "референдум" провели без авторитетних іноземних спостерігачів та незалежних білоруських спостерігачів.

У проєкті змін до конституції Білорусі, опублікованому 27 грудня, прибрали текст про її без'ядерний та нейтральний статус.

З 24 лютого в Україні триває війна з Російською Федерацією, оголошена російським президентом Володимиром Путіним. Білорусь є активним учасником цієї війни, оскільки з боку цієї країни російські військові атакували український кордон. Окрім того, з боку Білорусі окупаційні війська РФ зайшли до зони ЧАЕС.

27 лютого президент України Володимир Зеленський звернувся до громадян Білорусі. Він закликав їх зробити свій вибір і пояснив, чому переговори з Росією у Мінську наразі неможливі.

Контекст:

ЦВК Білорусі заявляла, що референдум щодо поправок до конституції відбудеться у січні – лютому 2022 року.

Рішення про проведення референдуму ухвалили у відповідь на вимогу опозиції провести повторні вибори президента Білорусі. Лукашенко говорив, що спочатку в країні треба змінити конституцію, і обіцяв, що її проєкт презентують до кінця 2021 року.

У липні конституційна комісія надала проєкт змін Лукашенку, але він повернув їх на доопрацювання.

Вибори у Білорусі відбулися 9 серпня минулого року. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку у мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, у 2021 році протестна активність припинилася). За даними центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. людей. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісім.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Євросоюз та США неодноразово вводили санкції проти Білорусі за фальсифікацію результатів президентських виборів та насильницьке придушення мирних протестів.