У БРІКС запросили ще шість країн

Зараз до БРІКС входить п'ять країн
Фото: EPA

Лідери країн БРІКС вирішили запросити ще шість країн стати повноправними членами альянсу. Про це 24 серпня на брифінгу за підсумками саміту БРІКС повідомив президент ПАР Сиріл Рамафоса, якого цитує його пресслужба.

"Як п'ять країн БРІКС ми досягли угоди про керівні принципи, стандарти, критерії і процедури процесу розширення БРІКС, який обговорюють уже досить давно. У нас є консенсус щодо першої фази цього процесу розширення, і за нею будуть подальші фази", – сказав він.

Зокрема, стати членами БРІКС запросили Аргентину, Єгипет, Ефіопію, Іран, Саудівську Аравію та Об'єднані Арабські Емірати. Їхнє членство набуде чинності з 1 січня 2024 року.

Як зазначає The New York Times, вибір цих країн містив кілька сюрпризів, найбільшим із яких стало запрошення Ірану. Водночас Індонезія, яку вважали одним із головних кандидатів на вступ, не увійшла до списку.

Журналісти наголошують, що розширення БРІКС стало перемогою лідера Китаю Сі Цзіньпіна, який рішуче підтримав швидке додавання нових членів. Але прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді був стурбований приєднанням країн, близьких до Пекіна; Індія і Китай мають прикордонні суперечки і схильні вважати одне одного потенційними противниками.

Контекст:

БРІКС – міждержавне об'єднання, альянс п'яти країн: Бразилії, Росії, Індії, КНР, Південної Африки.

22 серпня в південноафриканському місті Йоганнесбург відкрився 15-й саміт БРІКС. Він тривав до 24 серпня. Президент Росії Володимир Путін відмовився від поїздки до ПАР через виданий Міжнародним кримінальним судом ордер на його арешт (президента країни-агресора підозрюють у незаконній депортації українських дітей). ПАР як підписувач Римського статуту мала б заарештувати Путіна, й офіційні особи ПАР за місяць до саміту заявляли, що "будуть щасливі, якщо він не приїде". Після довгих переговорів Росія офіційно оголосила, що на саміт поїде глава МЗС Сергій Лавров, а Путін візьме в ньому участь в онлайн-режимі.