У ПАР відкривається саміт БРІКС, на який через загрозу арешту не поїхав Путін. На порядку денному – дебати про єдину валюту й нових членів
22 серпня в південноафриканському місті Йоганнесбург відкривається 15-й саміт БРІКС – об'єднання найбільших економік світу, які розвиваються, повідомляють у Twitter президента ПАР.
У БРІКС, окрім ПАР, входять Бразилія, Росія, Індія й Китай.
Саміт триватиме три дні, до 24 серпня. У ньому візьмуть участь четверо із п'яти лідерів держав – членів організації: президент ПАР Сиріл Рамафоса, президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді й голова КНР Сі Цзіньпін.
Президент Росії Володимир Путін відмовився від поїздки в ПАР через виданий Міжнародним кримінальним судом ордер на його арешт (президента країни-агресора підозрюють у незаконній депортації українських дітей). ПАР як підписант Римського статуту мала б заарештувати Путіна, офіційні особи ПАР за місяць до саміту заявляли, що "будуть щасливі, якщо він не приїде". Після довгих переговорів Росія офіційно оголосила, що на саміт поїде глава МЗС Сергій Лавров, а Путін візьме участь у ньому в онлайн-режимі.
"Саміт БРІКС зосередиться на співпраці між п'ятьма державами-членами, а також зміцненні взаємодії між БРІКС і Африкою", – зазначили у пресслужбі президента ПАР.
Загалом у саміті, як повідомило місцеве видання IOL, візьме участь понад 40 глав держав і представників урядів.
Лідери держав – членів БРІКС почали прибувати на саміт напередодні. Як свідчать опубліковані пресслужбою президента ПАР відео- й фотозвіти, Сі Цзіньпін – єдиний лідер, якого Рамафоса зустрічав особисто в аеропорту.
В аеропорту Сі Цзіньпіна вітали традиційними національними танцями.
CNN звернув увагу, що це лише другий міжнародний візит Сі Цзіньпіна цьогоріч, це "різко контрастує з його дипломатичними поїздками по всьому світу до пандемії коронавірусу". До цього він покидав Китай у березні – зустрічався в Росії з Путіним.
Експерти, з якими поговорили журналісти CNN, вважають, що це важливий візит для китайського лідера, оскільки він намагається зміцнити вплив Пекіна серед країн, які розвиваються. Директор Китайського інституту SOAS при Лондонському університеті Стів Цанг переконаний, що головна мета Сі Цзіньпіна – "змінити світовий порядок на китаєцентричний". "Для Китаю є сенс взаємодіяти із Глобальним Півднем, який набагато численніший, ніж західні демократії, і переважно з авторитарною структурою управління", – сказав він.
Лулу да Сілву, Моді й Лаврова в аеропорту також зустрічали традиційними танцями, свідчать фото й відео, які оприлюднили пресслужби президента ПАР, а також цих політиків.
IOL зазначило, що однією з головних дискусій на саміті стане пропозиція щодо створення єдиної валюти для членів організації. Але опитані цим та іншими виданнями експерти зазначили, що навіть якщо таке рішення ухвалять, його реалізація забере багато часу й буде складною.
"Створення єдиної валюти, з якою могли б здійснювати угоди трейдери від Йоганнесбурга до Москви, – це просто фінансова фантазія. Попит на долари США у країнах, які розвиваються, у 2022– 2023 роках демонструє, яка валюта має найбільше значення", – сказав The Africa Report незалежний економічний аналітик Картер Мавхіза.
Видання дійшло висновку, що країни БРІКС, які відрізняються економічним розвитком, зовнішньою політикою і географічним положенням, "занадто далекі одна від одної, щоб проводити операції в одній валюті". Побічно це підтвердив і міністр фінансів ПАР Енох Годонгвана (його цитує Bloomberg). Він сказав, що для ПАР передчасно розглядати можливість виходу з глобальної міжбанківської системи або обмеження використання долара.
Africanews зазначило, що ще однією важливою темою саміту стане розширення організації. Кілька африканських країн, зокрема Алжир, Єгипет і Ефіопія, раніше заявляли про бажання приєднатися до блоку.
Контекст:
БРІКС заснували 2006 року, його перший саміт відбувся у 2009 році в Росії. Попередній, 14-й саміт організації провели в червні 2022 року в Китаї.
Телеканал France 24 нагадав, що у п'яти країнах – членах блоку живе приблизно 40% населення світу, а сукупна частка країн БРІКС у світовому ВВП перевищує 25%.