У Польщі ухвалили вирок 13 учасникам російської шпигунської мережі

У Польщі ухвалили вироки російським шпигунам
Фото: depositphotos.com

Окружний суд Любліна засудив 13 громадян України, Білорусі й РФ за шпигунство на користь Росії. Про це повідомила 19 грудня радіостанція RMF.

Серед засуджених – громадяни України: 19-річний Богдан С. із Полтави, 19-річний Артем А. з Херсона, 23-річний Дмитро С. із Мелітополя, 33-річний Роман З. із Миколаєва, 18-річний Ростислав К., 29-річний Андрій П. і 26-річний Олексій П. із Кривого Рогу, 24-річний Вадим М. із Вінниці, 44-річний Ярослав Б. із Долини й 17-річний Богдан К. із Дубна.

Суд також ухвалив вирок двом білорусам із Мінська: 39-річному Михайлові А. і 19-річній студентці Марії М., а також 20-річному хокеїсту з Росії Максимові С.

Їх засудили до позбавлення волі строком від 13 місяців до шести років, а також штрафів (усі засуджені, окрім громадян Білорусі й українця Ярослава Б., мають заплатити по 5 тис. злотих (приблизно 45 тис. грн) у Фонд допомоги постраждалим і постпенітенціарної допомоги).

У зв'язку з тим, що ці 13 осіб погодилися визнати провину й укласти угоду зі слідством, вони не мають права оскаржити вирок. Суд іще над двома підозрюваними, які відмовилися від угоди, проведуть окремо.

Усіх підсудних обвинувачували у шпигунстві, деяких із них – також в участі в діяльності організованої злочинної групи, заявив суддя Ярослав Ковальський, обґрунтовуючи вирок. За його словами, немає сумнівів, що підсудні діяли з метою отримання фінансової вигоди.

В обвинувальному висновку йдеться, що підсудні брали участь у діяльності російської зовнішньої розвідки – 5-ї Служби оперативної інформації та міжнародних зв'язків ФСБ РФ, спрямованої проти Республіки Польща.

Обвинувачені виконували накази, які надсилав їм через месенджер Telegram "невстановлений чоловік, котрий називався Андрієм, Анджеєм або Габріелем К.", а також інші люди, які використовували кілька різних прізвиськ, повідомив суд.

"Андрій, який курирував діяльність групи, планував пустити під укіс поїзд з військовим транспортом у Польщі й Україні. Для цього він шукав серед членів групи й поза цією групою людей, які візьмуть на себе це завдання за винагороду в розмірі $10 тис.", – ідеться в обвинувальному висновку.

Окремі члени групи займалися, зокрема, закупівлею деталей для камер, купівлею і реєстрацією сім-карток, спостереженням і фіксацією вибраних об'єктів за допомогою телефона, встановленням GPS-передавачів у поїздах, вербуванням людей, які виконуватимуть завдання, поставлені куратором, передаванням винагороди й дезінформаційною діяльністю, зазначено в документі.

Контекст:

У березні польські спецслужби затримали дев'ятьох осіб. За даними Rzeczpospolita, це були завербовані Росією білоруси й українці. Тоді польські правоохоронці виявили приховані камери на важливих маршрутах, які, зокрема, використовують для доправлення зброї в Україну. Окрім того, за даними спікера координатора спецслужб Польщі Станіслава Жарина, затримані вели "типово розвідувальну діяльність" і поширювали антипольську пропаганду.

У квітні затримали ще трьох людей. Слідчі вважають, що вони незаконно збирали інформацію про шляхи постачання військової допомоги Україні й готували диверсії.

30 червня за підозрою у шпигунстві польські правоохоронці затримали російського спортсмена. Польський генпрокурор Збігнєв Зьобро зазначив, що це 14-й член російської шпигунської мережі.

10 липня Агентство внутрішньої безпеки Польщі затримало 15-го учасника шпигунської мережі, котра працювала на російську розвідку. Він є громадянином України.

Gazeta Polska писала 19 липня, що спецслужби Польщі ліквідували найбільшу в історії країни російську розвідувальну мережу.