Вищий представник Росії при ЄС може бути шпигуном

Логвінова підозрюють у шпигунстві на РФ
Фото: Russian Mission to the EU / Постпредство России при ЕС / Facebook

Високопоставлений російський дипломат у Брюсселі, імовірно, є агентом російської секретної служби. Про це йдеться у спільному розслідуванні кількох європейських ЗМІ, яке опублікувало видання Spiegel 24 жовтня.

Бельгійські органи безпеки підозрюють у роботі на російську розвідку заступника посла Росії в ЄС Кирила Логвінова та інших співробітників посольства, ідеться у статті.

Він акредитований як російський дипломат із 2018 року. Приблизно рік тому останній посол РФ у ЄС покинув свою посаду, і відтоді Логвінов виконував обов'язки глави російського представництва.

Видання зазначає, що з 2010-го до 2014 року Логвінов працював у посольстві Росії в Берліні, і тоді щодо нього не було підозр у шпигунстві. Вони з'явилися у Брюсселі минулого року, коли Логвінов ще не був главою російського представництва. Публікації у ЗМІ призвели до парламентського розслідування ймовірних зв'язків між членами Єврокомісії та Логвіновим.

Бельгійська контррозвідка закликала занести Логвінова у список осіб, яких треба депортувати. Однак цьому перешкодили дипломати Європейської служби зовнішніх зв'язків, можливо, через побоювання негативних наслідків для своїх представників у РФ, ідеться в публікації.

Справа Логвінова є частиною міжнародного проєкту Episomats, присвяченого підозрюваним із РФ у шпигунстві в ЄС. Окрім Spiegel, над розслідуванням працює бельгійське видання De Tijd, шведське Expressen, естонське Delfi, литовський мовник LRT, польські VSquare та Frontstory, заснований емігрантами з Росії "Центр Досьє" і словацьке ICJK.

Контекст:

Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року європейські держави оголосили про масове вислання російських дипломатів.

Зокрема, улітку 2022 року в Болгарії персонами нон ґрата оголосили 70 співробітників представництв РФ у країні.

28 березня 2022 року Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало дані 620 співробітників ФСБ РФ, які діють на території Європи.

Наприкінці березня 2023 року Нідерланди вислали 17 співробітників посольства Росії, які, за даними ЗМІ, займалися шифруванням секретних повідомлень, контррозвідкою і збором інформації про комп'ютерні чипи для російської армії. Журналісти з'ясували, що восьмеро з них працювали в російській Службі зовнішньої розвідки, дев'ятеро – у Службі військової розвідки РФ.

22 квітня Німеччина вирішила масово вислати російських дипломатів. У відповідь РФ заявила про аналогічний крок.