"Найжорсткіший рівень стресу". Психіатр прокоментував "інтерв'ю" Протасевича
Він зазначив, що на глибоку експертизу пішло б "тижнів зо два", а "поки очевидним є високий рівень стресу, найжорсткіший рівень стресу" в опозиціонера.
За словами психотерапевта, під час розмови у Протасевича на обличчі помітно "очевидний страх".
"Усі інші емоції в нього абсолютно нещирі: радість нещира, здивування нещире, гнів нещирий. Тобто емоція страху, тривоги, хвилювання табуйована, він ховає її. Він розуміє, що йому не можна показувати страх, йому потрібно бути впевненим, спокійним, говорити позитивні речі. Але коли фахівці подивляться його відеоінтерв'ю, точно зможуть сказати, що його позитивні емоції – посмішки, смішки, прагнення здатися на позитиві – вони, очевидно, нещирі. Це не свідчить про те, що він бреше. Це свідчить про те, що він перебуває у великому стресі", – пояснив Філатов.
Він розповів, що у "професійній спільноті профайлерів і поліграфологів" дійшли висновку, що складається враження, ніби Протасевич "хвилин 20–30 поспілкувався з умовним "злим поліцейським", після чого йому запропонували поспілкуватися з "добрим поліцейським".
"І ось цей самий інтерв'юер і всі інші люди, які його опитували, грали роль "доброго поліцейського", з яким, звичайно, після злого дуже хочеться спілкуватися, щоб довести, що "я добрий, не треба зі мною по-поганому, я готовий по-доброму", – підкреслив психотерапевт.
Контекст:
Півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича вийшло на провладному каналі ОНТ увечері 3 червня. У ньому опозиційний журналіст, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.
У команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської заявили, що Протасевич – "заручник у руках терористів". "Це не фільм, а запис результату тортур, і в такий спосіб режим свідчить проти себе", – сказала прессекретарка Тихановської Анна Красуліна. Радник Тихановської Франак Вячорка заявив, що Протасевич є "заручником режиму".
Батько Протасевича висловив упевненість, що його сина змусили говорити все, що було сказано в інтерв'ю ОНТ. Також він звернув увагу, що до Романа не допускають адвоката, але допустили телебачення.
У МЗС Великобританії заявили, що "інтерв'ю вочевидь проводили під примусом".
23 травня літак авіакомпанії Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Їх визнали політв'язнями.
За даними білоруських ЗМІ, Протасевичу інкримінують три статті Кримінального кодексу Білорусі з максимальною санкцією до 15 років.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів у Білорусі.
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.