"Знищити кортеж. А потім добити гранатометами". Лукашенко каже, що було три сценарії "замаху" на нього

Лукашенко: Один із варіантів – але це неможливо – на параді застрелити
Фото: president.gov.by
Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, заявив 24 квітня, що було три сценарії "замаху" на нього. Про це він розповів під час візиту в Поліський радіаційно-екологічний заповідник, відео оприлюднив канал CTV.

"Один із варіантів – але це неможливо – на параді [9 травня] застрелити Лукашенка. Це не про нас. Другий варіант: привезли вже в Білорусь гранатомети, потім відмовилися. Чому? Кортеж президента у зв'язку з [питаннями] безпеки пересувається на великій швидкості. Їхні слова: "Імовірність, що ми влучимо, дуже мала, але засвітимося – розстріляють одразу". Правильно. Тачанку – ось знаєте, автомобіль, ззаду стоїть кулемет великокаліберний із бронебійними боєприпасами. Вискочити на дорогу і знищити кортеж. А потім добити гранатометами. Це один із варіантів. Наступний варіант: напад на заміську резиденцію. Прямо називають – в Озерному", – стверджує він.

За словами Лукашенка, нібито на замах на нього було виділено понад $11 млн.

"Знищити резиденцію заміську разом із президентом у селі – $10 млн. Застрелити снайперу президента – $1 млн виділено було", – запевнив Лукашенко.

Хто мав профінансувати "напад", він відмовився говорити, але повідомив, що "продався генерал", із яким нібито вели переговори так звані змовники, – "агент".

"Це був наш агент. Молодець. Дякую хлопцеві, він добряче нам допоміг, не побоявся. Вони через нього хотіли підняти армію", – цитує Лукашенка сайт президента Білорусі.

17 квітня ФСБ поінформувала про затримання в Росії двох громадян Білорусі – політолога Олександра Федути та адвоката Юрія Зенковича, які нібито готували військовий переворот у Білорусі "за відпрацьованим сценарієм "кольорових революцій" із залученням місцевих і українських націоналістів", а також фізичне усунення Лукашенка.

За версією ФСБ, Федута і Зенкович обговорювали "військовий переворот" з "опозиційно налаштованими генералами" збройних сил Білорусі і запланували з ними зустріч у Москві. Російська спецслужба заявила, що Зенкович прибув до Москви після "консультацій із посольством США" в Польщі.

Того самого дня Лукашенко оголосив про підготовку замаху на себе і синів нібито із залученням ФБР і ЦРУ. Він назвав Зенковича "агентом" американських спецслужб.

Також 17 квітня в ефірі білоруського державного каналу ОНТ вийшов сюжет, у якому показали фрагменти онлайн-конференції, серед учасників якої, крім Зенковича і Федути, були лідер опозиційної партії "Білоруський народний фронт" Григорій Костусєв (теж затриманий) і ще кілька людей. "Завдання номер один – усунути найголовнішого. Завдання номер два – зайняти, блокувати ОМОН. Завдання номер три – зайняти низку символічних об'єктів у центрі міста, зокрема радіостанції і телебачення, та зачитати звернення. І бажано заблокувати Мінськ, щоб не могли залучити зовнішні війська", – каже на цих кадрах Зенкович.

Держдеп США 18 квітня заявив, що американська влада обізнана з інформацією про ймовірну змову проти Лукашенка і бачила його заяву про підготовку замаху, але "будь-яке припущення" про причетність до цього американської влади "абсолютно помилкове".

У Білорусі порушили кримінальну справу за статтею про "спробу державного перевороту".

Контекст:

Федута – відомий білоруський політолог, доктор гуманітарних наук у спеціалізації "літературознавство", один з авторів Великої російської енциклопедії.

У 1994 році був членом першого передвиборчого штабу Лукашенка. Після перемоги останнього став начальником управління суспільно-політичної інформації адміністрації президента Білорусі. Тоді він написав книгу "Лукашенко. Політична біографія". У тексті він стверджував, що вже в 1994-му було видно, що політик готується до авторитарного правління.

На виборах президента у 2010 році Федута працював у штабі опозиційного кандидата, поета Володимира Некляєва. 20 грудня його затримали у справі щодо протестів проти результатів виборів, а у квітні 2011 року засудили до двох років позбавлення волі умовно з випробувальним строком на два роки. Amnesty International визнала Федуту в'язнем сумління.

У передвиборчій кампанії 2020 року і наступних політичних подіях, як пише Reform.by, ні Федута, ні Костусєв активної участі не брали.

12 квітня дружина Федути повідомила, що він зник у Москві, зв'язку з ним станом на той момент не було понад добу. 13 квітня КДБ Білорусі заявив про затримання Федути і Костусєва.

9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, котрий перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", від серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році ), а вже після цього провести нові вибори.