Імпічмент Трампа став ближчим? Екс-глава ФБР дав свідчення комітету з розвідки G

Джеймс Комі 8 червня свідчив комітету Сенату США з розвідки
Фото: EPA

У четвер, 8 червня, колишній директор Федерального бюро розслідувань США Джеймс Комі свідчив сенатському комітету з розвідки. У письмових і усних свідченнях екс-глава ФБР звинуватив президента США Дональда Трампа у брехні про причини свого звільнення і заявив, що президент вимагав від нього "вірності". Водночас відповідати на запитання, чи вважає він дії Трампа перешкоджанням правосуддю (це кримінальний злочин і, отже, може бути підставою для імпічменту), Комі відмовився. "ГОРДОН" коротко розповідає про суть обвинувачень екс-директора ФБР.

У США до свідчень Джеймса Комі, звільненого на початку травня з поста директора ФБР, була прикута підвищена увага. "Голос Америки" зазначав, що засідання сенатського комітету прозвали "другим супербоулом" (фінал чемпіонату з американського футболу, щорічно його дивиться майже 200 млн осіб в усьому світі), у барах, які транслювали слухання, був аншлаг. Наприклад, в одному із закладів у Вашингтоні відвідувачам обіцяли безкоштовну випивку за кожен твіт Трампа під час слухань. Але безкоштовного шоту не отримав ніхто – Трамп мовчав (у соцмережах жартували, що Іванка забрала в батька телефон).

[MULTIMEDIA][/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Відео: "Голос Америки" / ukrainian.voanews.com [/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]

Письмові свідчення Комі опублікували напередодні слухань на сайті комітету. У них екс-директор ФБР описує п'ять зустрічей і телефонних розмов із Трампом. За словами Комі, загалом за неповні п'ять місяців президентства Трампа вони зустрічалися особисто або говорили телефоном дев'ять разів. А з Бараком Обамою Джеймс Комі розмовляв лише двічі за чотири роки: у 2015 році вони обговорювали роботу правоохоронних органів, наприкінці 2016-го Обама покликав директора ФБР на зустріч, щоб попрощатися перед закінченням строку повноважень.

Комі зазначає, що після першої ж зустрічі з Трампом вирішив записувати зміст розмов, хоча раніше ніколи такого не робив: у нього виникло відчуття, що в подальшому президент може збрехати про суть розмов. Записи він робив не під час розмови, а одразу після. Наприклад, після зустрічі 7 січня 2017 року в Trump Tower у Нью-Йорку він робив нотатки на ноутбуці в службовій машині, коли покинув будівлю. Пізніше (сам Комі стверджує, що це сталося після натяку Трампа, що він може оприлюднити аудіозаписи зустрічей) він передав записки другу з Колумбійського університету, а той, зі свого боку, журналістам. Тимчасом згаданий твіт Трампа з'явився вже після першої публікації за мотивами записок Комі.

Головне, про що пише Комі, – прохання Трампа "залишити в спокої" його радника Майкла Флінна, викритого у зв'язках з Росією, і "розвіяти тінь російського розслідування, яке заважає йому керувати країною". Також екс-директор ФБР стверджує, що на одній із зустрічей президент вимагав від нього loyalty (лояльності, відданості, вірності).

Джеймс Комі свідчив під присягою – за неправдиві відомості передбачена кримінальна відповідальність. Фото: EPA

27 січня – через тиждень після інавгурації – Трамп запросив Комі на вечерю і запитав, чи хоче він зберегти свій пост. Директора ФБР це насторожило: він подумав, що президент хоче збудувати з ним "заступницькі відносини". Комі наголосив, що це суперечило б принципу незалежності бюро. Коли Комі відповів, що любить свою роботу і має намір завжди говорити президенту правду, Трамп сказав, що йому "потрібна відданість", а не чесність. Через кілька хвилин Трамп заявив, що йому потрібна "чесна відданість". Комі пообіцяв, що на неї президент може розраховувати, і вирішив не розвивати цієї теми.

У вступному слові на засіданні комітету Комі також звинуватив Трампа в брехні про причини його звільнення. Сам президент мотивував відставку директора ФБР тим, що той утратив довіру підлеглих. "Це відверта брехня. Мені дуже шкода, що мені не вдалося відкрито попрощатися з вами", – сказав Джеймс Комі, звертаючись до співробітників бюро. На його думку, справжня причина звільнення в тому, що Трамп сподівався змінити перебіг розслідування щодо російського втручання у вибори (членам комітету Комі заявив, що не сумнівається в тому, що таке втручання було).

Після короткого вступу Комі попросив перейти до запитань. The Washington Post зазначає, що сенатори від Республіканської партії (однопартійці Трампа) намагалися пом'якшити версію екс-директора ФБР про ці події. Зокрема, вони зазначали, що той міг неправильно витлумачити слова президента про кримінальну справу проти Флінна або його репліку про "лояльність". Демократи, навпаки, прагнули збудувати лінію обвинувачення в перешкоджанні правосуддю стосовно Трампа. Однак сам Комі відмовився відповідати на запитання, чи вважає він дії президента кримінальним злочином: за його словами, висновок повинен зробити спеціальний прокурор Роберт Мюллер, який займається цією справою.

Комі відмовився відповідати і на пряме запитання республіканця Тома Коттона, чи змовився президент Трамп, на його думку, з Росією. "Я не можу відповісти на це запитання у відкритому слуханні", – сказав Комі.

Британське видання The Guardian наголошує, що свідчення Комі "не нокаутували" Трампа, але вкотре виставили його в непривабливому світлі. Також після двох із половиною годин відкритого засідання комітет ще півтори години розмовляв із Джеймсом Комі в закритому режимі, і про деталі цієї розмови нічого не відомо.

[MULTIMEDIA][/MULTIMEDIA][MULTIMEDIA_DESCRIPTION]Повний запис відкритих слухань сенатського комітету з розвідки за участю Джеймса Комі з перекладом російською мовою. Відео: Настоящее время / Facebook[/MULTIMEDIA_DESCRIPTION]

Представник президента, зі свого боку, відкинув усі обвинувачення, які озвучив Комі. Особистий адвокат глави Білого дому Марк Касовіц упевнений, що свідчення екс-директора ФБР "чітко показали, що президент ніколи не намагався перешкоджати слідству щодо спроб Росії втручатися у вибори у 2016 році".

"Насправді, за словами пана Комі, президент сказав йому "було б добре встановити" у цьому розслідуванні, чи був "хтось із його близьких помічників, який робив щось неправильно". І він не виключав нікого з цієї заяви", – стверджує Касовіц.

Він також спростував слова Комі про прохання Трампа припинити розслідування проти Майкла Флінна.

Марк Касовіц. Фото: EPA

"Президент ніколи формально або по суті не наказував і не просив пана Комі припинити яке-небудь розслідування, зокрема не пропонував, як сформулював це пан Комі, "залишити Флінна в спокої". Президент ніколи не говорив панові Комі слів "мені потрібна вірність, я очікую вірності", – додав Касовіц.

Зі свого боку адвокат обвинуватив Комі в організації незаконного витоку інформації та заявив, що буде просити компетентні органи вивчити цю ситуацію на предмет імовірного злочину.

Сам Трамп прокоментував свідчення Джеймса Комі майже за добу. Його слова американський президент назвав фальшивими і брехливими.

"Незважаючи на велику кількість фальшивих заяв і брехні, повне і остаточне виправдання... і – ах! – Комі – організатор витоку!". Скріншот: realDonaldTrump / Twitter