Від Абеля до Скрипаля: історії найгучніших обмінів
Україна та Росія обмінялися утримуваними особами. 7 вересня до Києва прилетіло 35 українців – політв'язнів і моряків, яких узяли в полон у Керченській протоці минулого року. Це стало наймасштабнішим обміном між Україною та Росією із 2017 року. Щоб повернути полонених українців, Києву серед іншого довелося видати фігуранта справи про катастрофу Boeing MH17 "Малайзійських авіаліній" у 2014 році, "начальника ППО ДНР" Володимира Цемаха. В Україні звільнення бойовика "ДНР" сприйняли неоднозначно. Хоча в історії були й більш нерівноцінні обміни. Про найгучніші й найвідоміші з них згадує видання "ГОРДОН".
1962 рік: Абель – Паверс
Полковник радянської розвідки Рудольф Абель (завербований у 1927 році уродженець Великобританії, справжнє ім'я – Вільям Фішер) із 1948 року працював у Нью-Йорку під прикриттям – володів фотостудією – і керував цілою шпигунською мережею. У 1957-му Абеля здав його ж радист, який переметнувся на бік американців (згодом помер за нез'ясованих обставин).
Радянського шпигуна обміняли на американського льотчика Гері Паверса (його літак збили під час розвідувального польоту над СРСР у 1960 році; американця засудили до 10 років позбавлення волі) і студента-економіста Фредеріка Прайора (затримали у Східному Берліні в 1961-му; його, як і Паверса, обвинуватили у шпигунстві).
Обмін відбувався на Глінікському мосту в Німеччині в лютому 1962 року, на лінії розмежування між ФРН і НДР, де проводили кілька таких обмінів. За мотивами тих подій 2015 року вийшов фільм Стівена Спілберга "Шпигунський міст".
1976 рік: Буковський – Корвалан
Луїс Корвалан – чилійський політик, генсек Комуністичної партії Чилі. Після приходу до влади військової хунти на чолі з генералом Августо Піночетом 1973 року пішов у підпілля, але пізніше його заарештували. Корвалана утримували в концтаборах, він став найвідомішим латиноамериканським політв'язнем.
Корвалана обміняли в 1976 році на російського політв'язня, письменника і дисидента Володимира Буковського, який загалом відбув 12 років у радянських тюрмах та на примусовому лікуванні. У Радянському Союзі тоді була популярною частівка, створена поетом Вадимом Делоне "за мотивами" тих подій:
Обменяли хулигана
На Луиса Корвалана.
Где б найти такую б***,
Чтобы Брежнева сменять?
Обмін відбувся 18 жовтня 1975 року в Цюриху. Корвалан здобув політичний притулок у СРСР і жив у Москві, пізніше нелегально повернувся в Чилі. Буковський переїхав до Великобританії, де живе досі. Він висував свою кандидатуру у президенти Росії на виборах 2008 року, але його не зареєстрували.
2010 рік: Скрипаль – Чапман
У липні 2010 року в аеропорту столиці Австрії Відня відбувся обмін: 10 російських шпигунів, яких затримали у США, обміняли на заарештованих у РФ Ігоря Сутягіна, Олександра Запорізького, Геннадія Василенка та Сергія Скрипаля.
Серед затриманих у США російських шпигунів найвідоміша – Анна Чапман, "фатальна жінка зі шпигунської мережі", як назвав її таблоїд New York Post.
Чапман переїхала до США в лютому 2010-го нібито для того, щоб просувати свій проєкт із пошуку житла для винаймання NYCrentals.com. Хоча, з огляду на те, що на сайті було багато граматичних і орфографічних помилок, можливо, це було лише прикриттям.
За даними слідства, Чапман разом з іншими обвинуваченими пройшла підготовку в Москві, вони підтримували контакти з російськими агентами, зокрема, Чапман обмінювалася за допомогою бездротової мережі даними з неназваним російським чиновником.
Улітку 2010 року Чапман і ще дев'ятьох російських шпигунів затримали. Їх обвинуватили у прихованій роботі на іноземну розвідку – співпраці зі Службою зовнішньої розвідки РФ і спробі отримати дані про ядерну зброю США, керівників ЦРУ, конгресменів тощо. Як і інші шпигуни, Чапман визнала свою провину. Арешт агентів став найгучнішим шпигунським скандалом із часів СРСР і найбільшим провалом російських спецслужб.
Імовірно, затриману у США мережу шпигунів розкрив колишній полковник Служби зовнішньої розвідки РФ Олександр Потєєв. Незадовго до затримання розвідників він утік за кордон. У 2016 році повідомляли про смерть Потєєва. Проте пізніше стало відомо, що він живий.
Після повернення до Росії колишня розвідниця працювала, зокрема, моделлю і телеведучою на російському ТБ – вела програму "Тайны мира с Анной Чапман".
Сергій Скрипаль – колишній полковник ГРУ, засуджений у Росії 2006 року за державну зраду, шпигунство на користь спецслужб Великобританії. Після обміну переїхав до Великобританії в місто Солсбері. У березні 2018 року він і його донька Юлія стали жертвами отруєння нервово-паралітичною речовиною "Новачок". Скрипалі довгий час були в комі, але вижили.
2011 рік: Гілад Шаліт – 1000 палестинців
Ізраїльського стрілка-танкіста, 19-річного Гілада Шаліта захопили 25 червня 2006 року. Ізраїльтянина утримували в секретному місці, не пускаючи до нього навіть Червоний Хрест. Відповідальність узяли на себе, зокрема, бойове крило ХАМАС і угруповання "Комітети народного опору".
Ізраїль вимагав негайно звільнити Шаліта і спочатку відмовлявся вести переговори з палестинською стороною. Пізніше армія почала наступ ізраїльтян на сектор Гази, щоб знайти і звільнити Шаліта, але безуспішно.
Переговори між Ізраїлем і ХАМАС за посередництва Єгипту та Німеччини тривали п'ять років. У жовтні 2011 року ізраїльтяни і палестинці підписали угоду. За Гілада Шаліта палестинська сторона вимагала відпустити 1027 осіб – лідерів ХАМАС і палестинців, засуджених за напади на ізраїльтян.
В Ізраїлі неоднозначно сприйняли обмін одного солдата на 1000 ув'язнених, зокрема винних у смерті ізраїльтян. Ізраїльський аналітик Дан Шифтан назвав угоду "найбільшою перемогою для тероризму, яку Ізраїль тільки міг зробити можливою".
Але обмін усе-таки відбувся: спочатку Ізраїль відпустив 477 палестинських ув'язнених, а після повернення Шаліта на батьківщину – ще 550.
Шаліту відразу зробили операцію – із його долоні хірурги витягли сім осколків. Він повернувся в рідне поселення Міцпе Хіла. Ще довгий час інтерес до колишнього полоненого не згасав. Президент Ізраїлю Шимон Перес, а також французький посол Крістоф Біго зустрілися з ним в Міцпе Хіла одразу після звільнення. А в лютому 2012 року Шаліта і його батьків прийняв у Єлисейському палаці президент Франції Ніколя Саркозі.
Шаліт демобілізувався наприкінці березня 2012 року за станом здоров'я.
2016 рік: Савченко – ГРУшники
Після початку агресії Росії на Донбасі в заручниках так званих "ДНР" і "ЛНР" опинилися сотні українських військових, добровольців і цивільних осіб.
Мабуть, однією з найвідоміших українських політв'язнів була капітан Збройних сил, штурман-оператор вертольота Мі-24 Надія Савченко. Вона потрапила в полон до бойовиків "ЛНР" 17 червня 2014 року. Савченко перевезли до Росії. Її обвинувачували в убивстві двох російських журналістів, які приїхали висвітлювати конфлікт на Донбасі.
Наприкінці травня 2016 року Савченко обміняли на двох ГРУшників – Євгенія Єрофєєва та Олександра Александрова, яких затримали у травні 2015 року в Луганській області під час бою з підрозділом ЗСУ. Їх визнали винними у веденні агресивної війни на території України, участі в терористичній організації та скоєнні теракту і засудили до 14 років в'язниці.
Як повідомив журналіст ТСН Андрій Цаплієнко, посилаючись на дані власних джерел, ГРУшники Єрофєєв і Александров мертві.
“За моїми даними, Єрофєєва хтось зарізав просто в нього вдома. А Александров опинився в Сирії й майже одразу – серед бойових утрат", – сказав він.