Україна може вдруге в історії вийти у плей-оф Євро, навіть якщо програє Бельгії. Головне про вирішальний матч збірної
У середу, 26 червня, збірна України з футболу проведе останній матч групового раунду Євро 2024 – проти збірної Бельгії. Перемога, нічия чи навіть поразка в цій грі може вдруге в історії вивести Україну в плей-оф чемпіонату Європи. "ГОРДОН" розповідає, які результати влаштують команду Сергія Реброва.
Україна та Бельгія до цього чемпіонату жодного разу не зустрічалися. Майбутній суперник України входить до трійки найкращих команд Європи за версією ФІФА, це єдина збірна, яка посідала перше місце в рейтингу ФІФА, не вигравши жодного чемпіонату світу чи Європи.
Найвищими досягненнями Бельгії залишаються бронза Євро 1972, срібло Євро 1980 і бронза чемпіонату світу 2018. На двох попередніх чемпіонатах Європи Бельгія доходила до чвертьфіналу: 2016-го сенсаційно програла Уельсу 1:3, а 2021-го з рахунком 1:2 поступилася майбутнім чемпіонам – збірній Італії.
Перед стартом фінальної частини Євро 2024 саме Бельгію вважали головним фаворитом на перше місце у групі. Але перед останнім туром групового етапу ситуація у групі E настільки заплутана, що кожна команда зберігає шанси і на вихід у плей-оф, і на виліт із Євро. Зараз у Бельгії, України, Румунії та Словаччини – по три очки, тому місця у групі E розподілено на підставі різниці забитих і пропущених, а через розгром від Румунії в України ця різниця є негативною.
У плей-оф можна вийти з першого, другого і навіть із третього місця (далі проходить чотири найкращі команди, які посіли треті місця у своїх групах; саме так Україна потрапила до 1/8 фіналу на Євро 2020).
Отже, вихід із першого місця. Для цього Україні потрібно обов'язково виграти в Бельгії. Водночас Румунія не має виграти у Словаччині в паралельному матчі (якщо виграє Словаччина, Україна однаково буде першою завдяки перемозі в очній зустрічі).
Вихід із другого місця можливий, якщо Україна обіграє Бельгію, а Румунія – Словаччину. У цьому разі в Румунії та України буде по шість очок, але перше місце посяде румунська збірна завдяки перемозі в матчі з Україною. Третьою буде Словаччина, а Бельгія вилетить із турніру.
Якщо Україна зіграє внічию або програє Бельгії, усе ще можливий вихід із третього місця. У разі нічиєї у матчі Україна – Бельгія важливо, щоб виграли або Словаччина, або Румунія (якщо й друга пара зіграє внічию, то Україна залишиться четвертою). У разі перемоги Бельгії Україна може пройти далі лише тоді, коли Румунія обіграє Словаччину (тоді саме словаки посядуть четверте місце).
Водночас щоб пройти у плей-оф із третього місця, Україна має бути кращою за принаймні дві команди, які посіли треті місця в інших групах. У групах A, B, C і D усі матчі вже зіграно, треті місця посіли Угорщина (три очки, різниця забитих/пропущених – -3), Хорватія (два очки, різниця голів – -2), Словенія (три очки, різниця голів – 0), Нідерланди (чотири очки, різниця голів – 0). Отже, Україна точно випереджає Хорватію, поки випереджає угорців (Україна не має програти Бельгії з розривом більше ніж один м'яч), Словенію Україна може обійти, тільки якщо зіграє внічию з Бельгією, а Нідерланди випереджають Україну. У групі F команди ще можуть помінятися місцями, але теоретичні шанси вийти з третього місця Україна зберігає.
Однак вихід із другого чи третього місця не обіцяє Україні нічого доброго: майбутніми суперниками в 1/8 фіналу буде хтось із грандів європейського футболу – Англія (яка розгромила Україну у чвертьфіналі Євро 2020), Іспанія (якій Україна програла п'ять із семи матчів, хоч і виграла останню зустріч) або Франція (якій Україна свого часу програвала 1:7). Якщо ж Україна вийде у плей-оф із першого місця, її суперником стане Угорщина, Хорватія (малоймовірно), Словенія або Нідерланди.