Зробіть це – і млинці з начинкою не порвуться. Лайфхак
На сайті українського кулінара Євгена Клопотенка пояснили, які нюанси треба враховувати під час приготування налисників – тонких млинців із начинкою.
Класичною начинкою для налисників, як зазначили в матеріалі, є сир. Але приготувати їх можна з будь-чим: від тушкованої капусти до відвареного м'яса або слабкосоленої риби. Інші перевірені варіанти: сир, змішаний із цукровою пудрою й родзинками; обсмажений із цибулею і спеціями фарш; твердий сир з шинкою, смажені печериці.
Щоб млинці не рвалися під час смаження, тісто треба залишити відпочити на 15 хвилин. Це роблять для того, щоб клітковина у складі борошна встигла активуватися.
Потрібно враховувати, що більше цукру в тісті, то більше засмаженими й рум'яними вийдуть млинці. Для тіста на млинці інгредієнти можуть бути як з холодильника, так і кімнатної температури – це не має значення.
Смажити млинці можна як на спеціальній сковороді для млинців, так і на звичайній сковороді з антипригарним покриттям і низькими бортиками або на сталевій сковорідці.
Оскільки у складі млинців уже є олія, не потрібно змащувати сковороду щоразу під час наливання чергової порції тіста. Кількох крапель олії перед початком смаження млинців буде досить.