Активісти руху No Netrebko в Німеччині заявили, що друг Нетребко, німецький диригент Гюттлер, "намагається закрити їм рота" судовими позовами
Німецький диригент Мікаель Гюттлер позивається до українських активістів із руху No Netrebko, які виступають за скасування концертів його подруги, російської оперної співачки Анни Нетребко. Про це 15 січня в ефірі "Радіо Культура" розповіли активісти Катерина Плаксій і Дмитро Пивоваров.
За словами активістів, Гюттлер із літа 2023 року через суди переслідує організаторів протестів проти Нетребко.
"Він багато років співпрацював з Анною Нетребко, вони дружать родинами. Крім того, він був гостьовим диригентом Маріїнського театру, асистував російському диригенту Валерію Гергієву, що відомий своєю наближеністю до [президента країни-агресора РФ Володимира] Путіна, – розповіла Плаксій. – Мікаель Гюттлер заявляє, що це зачіпає його честь і гідність. І коли в таких випадках хочуть через суд заборонити висловлюватися, то може йтися про позови проти свободи слова. Це позов, яким людині просто закривають рота. Ми консультувалися з багатьма адвокатами та юристами, тож це такий типовий позов, щоб залякати людину, закрити їй рота, навантажити її фінансово".
За словами Пивоварова, за Нетребко в Німеччині "дуже борються проросійські сили".
"Нетребко – цікавий випадок. Вона справді дала 1 млн руб. власних коштів особисто [колишньому народному депутату України, колаборанту Олегові] Царьову, сфотографувалася з прапором так званої Новоросії та донецькими терористами. Також вона була разом із Гергієвим довіреною особою Путіна на президентських виборах. Від цього вона ніяк не дистанціювалася, ніяк не прокоментувала, її заяви звелися до того, що вона проти війни, але Нетребко не назвала агресора, не засудила Росію, не засудила Путіна, тобто, по суті, вона не висловила якоїсь твердої позиції", – наголосив Пивоваров.
Активісти зазначили, що проведення протестів є "досить ефективним" способом боротьби з путіністкою Нетребко.
"Був великий резонанс, від деяких театрів відійшли спонсори, а деякі театри відмовилися надавати сцену Анні Нетребко. Плюс ми бачили, як упродовж наших протестів, що тривали кілька місяців у трьох містах, змінювалася риторика суспільства і преси. Якщо на початку 2023 року суспільство у принципі не розуміло, що не так із Нетребко, адже вона ж сказала, що війна – це погано, то наприкінці 2023 року преса вже писала, що Нетребко досить справедливо звинувачують у тому, що вона має чітко сформулювати свою позицію або треба забороняти чи обмежувати її виступи. Так само змінювалася риторика політиків, які приєднувалися до наших протестів, підтримували їх", – розповів Пивоваров.
За словами Плаксій, активісти звернулися по допомогу до адвоката.
"Ми збираємося боротися в суді за право нашої громади вільно висловлюватися, за свободу слова. Ми вважаємо, що це боротьба за нас усіх, бо на моєму місці може опинитися будь-хто з українських активістів, хто висловлюється і виявляє політичну активність у Німеччині. Є такий тривожний момент, що диригент Мікаель Гюттлер іде в цих позовах проти наших активістів далі, він може не зупинитися на мені, так що постраждають інші. Ми будемо цьому протистояти. Ми впевнені, що правда на нашій стороні, й налаштовані позитивно", – резюмувала вона.
Контекст:
Нетребко занесено до бази сайта "Миротворець" за "пособництво терористам і російським окупантам, а також за антиукраїнську пропаганду".
3 березня 2022 року Нетребко звільнили з Метрополітен-опера через те, що "не відмовилася від своєї публічної підтримки президента РФ Володимира Путіна, поки він веде війну з Україною".
30 березня артистка заявила, що засуджує напад РФ на Україну. "Я категорично засуджую війну в Україні, і мої думки із жертвами цієї війни та їхніми сім'ями. Моя позиція зрозуміла. Я не є членом якоїсь політичної партії та союзником якогось лідера Росії. Я визнаю і шкодую, що мої попередні дії чи заяви могли бути неправильно витлумачені", – написала вона.
Після цього Новосибірський державний академічний театр опери та балету заявив, що скасовує раніше заплановані концерти Нетребко. "Артистка зробила заяву із засудженням дій нашої держави. Проживання у Європі та можливість виступати на європейських майданчиках для неї виявилися важливішими, ніж доля батьківщини", – пояснили в театрі причини скасування виступів.
Наприкінці травня стало відомо, що театри в Італії та Франції відновили співпрацю з Нетребко.
У березні 2023 року Тайванський національний симфонічний оркестр скасував виступ Нетребко та її чоловіка, російського артиста Юсифа Ейвазова через громадські протести.
У вересні під час виступу Нетребко в Берлінській державній опері активісти провели акцію протесту, звинувативши артистку в підтримці Путіна. Учасники протесту вийшли до будівлі театру з плакатами, на яких були написи: "Обережно! Російська культура спонсорує війну", "Культура не поза політикою", "Тому, хто підтримує Путіна й терористів, на берлінських сценах не раді", "Немає сцени для путінської суки" та інші.