Макаревич: Чи відчував я цькування через позицію щодо України? Звісно. Огидно було G

Макаревич: Ну, собаки гавкають. Що можна зробити? Та нічого не можна зробити. Значить, треба почекати. Це і скінчилося загалом
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Російський музикант, лідер гурту "Машина времени" Андрій Макаревич розповів у інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону, що після того, як у серпні 2014 року він виступив перед переселенцями у Святогірську Донецької області, проти нього в Росії розгорнули кампанію.

Російський музикант, лідер гурту "Машина времени" Андрій Макаревич в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону розповів, що відчував цькування після того, як у 2014 році він виступив проти агресії Росії щодо України.

"[Чи відчував я цькування через позицію щодо України?] Ну звичайно, огидно було", – сказав Макаревич.

Він нагадав, що у серпні 2014 року завітав до кількох населених пунктів у Донецькій області, які звільнила українська армія від проросійських бойовиків, і виступив у таборі переселенців у Святогірську, після чого у ЗМІ розпочали кампанію проти нього. Її музикант назвав "досить несподіваною".

"Я з'їздив до дітей біженців із Донецької області, щоб їм зібрати грошей на підгузки і всяке. І найменше думав, що це спричинить якесь божевілля. Я досить довго не міг зрозуміти, у чому справа. Мені здається, що я збагнув цю таємницю, що сталося. Тому що мені подзвонив один великий начальник телевізійний, мій товариш, і сказав: "Слухай, ну ти зовсім вже з глузду з'їхав". Я кажу: "А що таке?" Він каже: "Ну добре, з'їздив там до дітей, поспівав. Але навіщо ж навколо палаючого опудала [президента РФ Володимира] Путіна танцювати?" Я кажу: "Ти що, збожеволів?" Він каже: "Приїжджай". Я їду в Останкіно – він каже: "Сьогодні у "России" було в новинах, двічі вже показали". Замовляє – йому приносять цю касету. Там якась нарізка: гармати стріляють, жінки плачуть і якісь діти водять хоровод навколо якогось багаття. З ними такий товстий сивий дядько в темних окулярах. Я кажу: "Це я?" Він подивився – говорить: "Ні. Ось зараз я бачу, що ні. Але навіть я подумав, що це ти", – переказав діалог зі знайомим Макаревич.

Він припустив, що його цькування було пов'язане саме із цим відео.

"Я так розумію, що хтось це нагорі подивився і це їх дуже обурило. Але той, хто це склеїв і вставив ось так от... А ще про мене йдеться в цю мить. Хто це зробив, я не знаю. Але хтось із працівників "міністерства правди", – сказав музикант.

Тоді, за його словами, він вирішив почекати, поки критика закінчиться.

"Ну, кажуть – ну і що? Ну, собаки гавкають. Що можна зробити? Та нічого не можна зробити. Значить, треба почекати, поки все це мине. Це і скінчилося загалом", – зазначив Макаревич.

Журналіст запитав, чому музиканту "спокійно не сиділося" і "навіщо треба було протестувати".

"Я цілком спокійно сиджу. Просто коли у мене запитують, як я до цього ставлюся, я кажу, як я до цього ставлюся. Я не бачу ніяких причин брехати. А як я до цього ставлюся, вам відомо", – відповів Макаревич.

Він розповів, що після відвідування Святогірська протягом приблизно двох років концертів, які давала "Машина времени", стало менше, "потім якось усе повернулося".

"Хтось боявся, комусь, хто не боявся, дзвонили, не рекомендували [нас не брати]. Коли у тієї сторони, що приймала, вистачало твердості, наприклад, сказати: "Добре, тільки ви нам дайте папірець, що ви нам не рекомендуєте..." – "Ні-ні-ні, це просто ось словесна рекомендація". Тоді люди проводили концерти – нічого не відбувалося", – розповів Макаревич.

Журналіст запитав, чи були невдоволені глядачі в залах позицією Макаревича.

"Ні. Але тут треба розуміти, що якщо вже людина купує квиток і приходить тебе слухати, напевно, вона з тобою солідарна у якихось базових речах", – вважає лідер "Машины времени".

Інтерв'ю із Макаревичем вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00

У 2014 році, коли Росія окупувала Крим і розпочала агресію на сході України, низка російських письменників, акторів, режисерів та музикантів підписали звернення, в якому засудили політику Путіна. "Під гаслом "Захистимо росіян у Криму, а також всіх українців від нової нелегітимної фашистської влади в Україні!" вже відбулася фактична анексія Криму. Грубо порушене міжнародне право, зруйновані принципи європейської безпеки та стабільності", – йшлося у зверненні. Його, зокрема, підписав Макаревич. Водночас він заявив, що з окупацією Криму "Росія отримала шматок землі із населенням, яке доведеться годувати, проблеми із кримськими татарами, презирство всього цивілізованого світу, санкції, які завтра нам відгукнуться, нелюбов українців".

Після антивоєнних висловлювань Макаревича в інтернеті розгорнули кампанію проти співака. Розпочали збір підписів під петицією про позбавлення музиканта ордена "За заслуги перед Вітчизною IV cтупеня". Із такою ж ініціативою виступали депутати Держдуми РФ. Вони також пропонували "вислати [Макаревича] в Україну, нехай він там і живе".

У серпні 2014 року російський телеканал НТВ випустив пропагандистський фільм "13 друзів хунти", в якому засуджували діяльність низки відомих росіян (зокрема Макаревича), які висловилися проти офіційної політики російської влади.

Після цього Макаревич написав відкритий лист Путіну із проханням припинити "шабаш, який знеславлює його ім'я". "Мене називають "другом хунти", "посібником фашистів", "зрадником" тощо. Проте єдиний "злочин", який я скоїв, це те, що в місті Святогірську в таборі біженців із Донецька та Луганська я в межах благодійності заспівав три пісні для дітей цих біженців", – ішлося у зверненні музиканта.

Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков сказав, що не з усім у листі "можна погодитися", і зазначив, що "те, що [Макаревич] трактує як цькування, також можна назвати і реакцією громадської думки".