Блінкен розповів, коли США й Україна можуть підписати угоду про гарантії безпеки
Двосторонню угоду про гарантії безпеки Україна і США можуть підписати вже протягом найближчих кількох тижнів. Про це 15 травня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у Києві на спільній пресконференції з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, яку у Facebook транслювало МЗС України.
"Ми дуже добре, продуктивно попрацювали [над цією угодою] з нашими командами. Текст, думаю, буде дуже, дуже скоро... Думаю, що ми зможемо підписати цю угоду за кілька тижнів", – зазначив Блінкен.
14 травня держсекретар США повідомляв, що угода з Україною буде розрахована на 10 років. Вона, зокрема, буде спрямована на підтримку української безпеки й оборони за цілим спектром військових можливостей – "від ППО до дронів і розмінування".
Контекст:
У червні 2023 року президент України Володимир Зеленський заявив, що в Києві розуміють, що під час війни Україна не зможе стати членом НАТО, але їй потрібні юридичні гарантії безпеки на шляху до Альянсу.
Країни G7 (США, Німеччина, Японія, Франція, Канада, Італія і Великобританія), а також Євросоюз 12 липня ухвалили декларацію про підтримку України з гарантіями безпеки на полях саміту НАТО у Вільнюсі. У разі майбутнього збройного нападу Росії "Велика сімка" пообіцяла надати Україні зброю, військову техніку й економічну допомогу, а також накласти економічні й інші витрати на Росію.
До декларації G7 про гарантії безпеки для України приєдналося 32 країни, повідомив Зеленський 30 січня 2024 року. Україна планує підписати конкретні двосторонні угоди з кожним із союзників, пояснювали в Раді нацбезпеки і оборони.
Зараз Україна підписала гарантії безпеки з дев'ятьма країнами: Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Італією, Канадою, Нідерландами, Фінляндією і Латвією.
1 травня Зеленський розповів, що Україна готує ще сім угод щодо гарантій безпеки, зокрема зі США.