Деякі країни скерували в Україну війська для навчання українських військових – прем'єрка Естонії
Союзникам по НАТО не варто побоюватися, що скерування військ в Україну для навчання її солдатів може призвести до втягування військового альянсу у війну з Росією. Про це заявила прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас у коментарі Financial Times, опублікованому 20 травня.
За її словами, якщо навчальний персонал зазнає нападу з боку російських військ, це не призведе до автоматичного спрацювання статті 5 Північноатлантичного договору про взаємну оборону. Каллас наголосила, що країнам НАТО в такому разі не доведеться вступати у прямий конфлікт із Росією.
Водночас естонська прем'єрка зазначила, що, якщо країна скеровує своїх людей на допомогу українцям, вона має розуміти, що в Україні триває війна і вона є зоною ризику. У випадку з Естонією для скерування військ знадобиться згода парламенту, і дискусії щодо цього тривають, сказала вона.
Каллас повідомила, що є країни, які вже навчають солдатів в Україні "на свій страх і ризик".
За словами Каллас, російська пропаганда робить наголос на ймовірній війні з НАТО, і РФ не потрібні будь-які виправдання для агресії. Хай що робить Захід, якщо Росія захоче напасти, вона нападе.
Вона також заявила, що союзники України не мають однієї спільної мети. Деякі, як Естонія, прагнуть перемоги України, а інші бажають, щоб вона просто не програла, сказала Каллас. За її словами, це викликає занепокоєння, оскільки якщо немає єдиної мети, то немає і стратегії щодо її досягнення.
Контекст:
26 лютого в Парижі відбулася конференція 20 європейських лідерів на чолі з президентом Франції Еммануелем Макроном, на якій обговорювали питання допомоги Україні. Зокрема, Макрон тоді не відкинув, що в Україну в майбутньому можуть скерувати західні війська.
Пізніше в березні президент Франції закликав союзників "не бути боягузами" в питанні підтримки України, а французькі ЗМІ написали, що Макрон може спрямувати війська в Україну в разі ймовірного прориву росіян до Києва чи Одеси.
2 травня він сказав, що не змінив своєї думки про ймовірність скерування французьких сухопутних військ в Україну. Росія не може перемогти в Україні, інакше під питанням опиниться безпека інших країн, таких як Молдова, Румунія, Польща, Литва та багато інших, додав президент Франції.
За інформацією американських ЗМІ, Макрон заявляв союзникам, що втручання США та НАТО не знадобиться в разі атаки РФ на французькі війська в Україні, і в лютому переконував президента США Джо Байдена та канцлера ФРН Олафа Шольца змінити стратегію Заходу у війні РФ проти України. Як писала WSJ, Байден поставив під сумнів цю ідею, а Шольц був проти.
27 лютого Шольц заявив, що "жодних наземних військ європейських країн чи НАТО не буде в Україні". Радник Байдена з національної безпеки Джейк Салліван, коментуючи 18 березня ідею Макрона, сказав, що "він має на це повне право".